Jimmy Hoffa Kimdir? Irishman’de Al Pacino’nun Canlandırdığı Hoffa’nın Hayatı

0

Jimmy Hoffa kimdir ve ne yapmıştır? Irishman’de Al Pacino’nun canlandırdığı Jimmy Hoffa’nın hayatı, biyografisi ve ortadan kaybolması hakkında bilgi.

Jimmy Hoffa

Advertisement

Jimmy Hoffa

James Riddle “Jimmy” Hoffa (14 Şubat 1913 – 30 Temmuz 1975’te ortadan kayboldu) bir Amerikan sendika lideriydi. 1958’den 1971’e kadar Uluslararası Teamsters Kardeşler Birliği (IBT) birliğinin başkanıydı. Temmuz 1975’in sonlarında 62 yaşında, ortadan kayboldu.

Hayatı

Jimmy Hoffa, 14 Şubat 1913’te Brezilya, Indiana’da doğdu. Ailesi, 1924’te Detroit’e taşındı. Hoffa, yaşamının geri kalanında Detroit’te yaşadı. İlk işi bir bakkal dükkanındaydı. Kötü niyetli bir patronun altında çalıştı, bu ona sendikalarla çalışma fikrini verdi.

Hoffa 1932’de görevinden ayrıldı ve artık Teamsters birliği için çalışıyordu. Hoffa hiçbir zaman bir kamyon şoförü olarak çalışmadı, ancak bu birlik çoğunlukla kamyon şoförleri içindi. Detroit bölgesindeki sendikanın büyümesine ve yönetilmesine yardımcı oldu. O yıllarda, sendika hızla büyüyordu.

Teamsters sendikasının her zaman organize suçla, özellikle de Amerikan Mafyasıyla bağlantıları vardı. Bu bağlantılar sendika büyüdükçe büyüdü. Hoffa sendikada daha önemli hale geldiğinde, Mafya ile anlaşmalar yapmaya başladı. Hoffa, 1946’da Teamsters Birliği’nin Detroit şubesinin başına geçti. 1952’de Teamsters Birliği’nin başkan yardımcısı oldu. 1957’de başkan oldu. 1961 ve 1966’da tekrar seçildi.

Advertisement

Hoffa altında, Teamsters Birliği büyümeye devam etti. 1964’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kamyon şoförlerini kapsayabilecek bir anlaşmaya varılmasına yardım etti. Bununla birlikte, hem Teamsters Birliği hem de Hoffa organize suçlarla bağlantıları için soruşturmalarla karşı karşıyaydı. Hoffa başkan olduktan kısa bir süre sonra, bu, Teamsters sendikasının AFL-CIO’dan (ulusal işçi sendikalarının ana örgütü) ayrılmak zorunda kalmasına neden oldu.

Hoffa, 1967 yılında dolandırıcılık nedeniyle hapse atıldı ve 13 yıla mahkum edildi. Başkan yardımcısı Frank Fitzsimmons, Hoffa’nın yerine sendikayı yönetmeye başladı. 1971’de Fitzsimmons Hoffa’yı başkan olarak aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, 1971’de Hoffa’yı affetti, ancak karşılığında Hoffa, 1980’e kadar tekrar bir sendika için çalışamadı. Buna rağmen, Hoffa, Teamsters birliğine geri dönmeyi planlamaya başladı. Ancak, bir zamanlar onun arkadaşı olan Mafya üyeleri de dahil olmak üzere birçok rakibi vardı.

Josephine Poszywak ile 1936’dan 1975’te ortadan kaybolmasına kadar evli kaldı. İki çocukları oldu. Kızı Barbara bir yargıç olarak çalıştı. Oğlu James P. Hoffa, 1999’dan beri Teamsters birliğinin lideridir.

Kaybolması

Hoffa 30 Temmuz 1975’te ortadan kayboldu. Mafya’nın iki üyesiyle Detroit yakınlarındaki bir restoranda buluşmaya gitmişti. En son restoranın otoparkında onları beklerken görüldü.

1982’de yasal olarak ölü ilan edildi. Kayboluşu, başına gelenlere dair birçok teori ortaya çıkardı. Teorilerin çoğu, Hoffa’nın, Mafya’daki düşmanları tarafından öldürüldüğüne dayanmaktadır. Mafya cesetten kurtulmanın bir yolunu buldu. Bunun nasıl yapılabileceğinin örnekleri, Mafya’nın sahip olduğu bir krematoryuma götürülmesi veya gizli bir yere gömülmesini içerir. Suç uzmanı James Buccellato, vücudun uzun mesafelere taşınmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Advertisement

2013 yılında, FBI, Hoffa’nın oraya gömülü olabileceğini dair bir duyum aldıktan sonra Detroit’in kuzeyindeki bir yeri aradı, ancak onu bulamadılar.


Leave A Reply