Joaquín Rodrigo Kimdir? Hayatı ve Gitar Konçertosu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Joaquín Rodrigo kimdir, neler yapmıştır? Kısaca Joaquín Rodrigo hayatı, eserleri ve Gitar Konçertosu hakkında bilgi.

Joaquín Rodrigo

22 Kasım 1902, Sagunto – 6 Temmuz 1999

İspanyol bestecisi ve piyanistir. Gözleri üç yaşından beri görmez. Valencia’da Antioch’un, Paris’te Dukas’nın öğrencisi. 1925 yılında orkestra için «Beş Çocuk Parçası» ile İspanya’da «Ulusal Ödül»ü kazanmıştır. Türkiye’ye gelerek konserler vermiştir. Başlıca yapıtları: «Per la Flor del Iliri Blau» adlı senfonik şiir, gitar ve orkestra için «Concierto Aranjuez».


GİTAR KONÇERTOSU «Re Majör»

İlk yorumu: 1939 Madrid.
Besteci ulusal İspanyol çalgısı gitar için bir konçertoyu uzun sürede planlamış, sonuçta her yönüyle tatlı ve duygulu bir verime ulaşmıştır. Yapıtta solo çalgı ve orkestra arasındaki dengeyi olağanüstü bir ustalıkla çözümleyen ve yurdunun folklorundan yararlanan Rodrigo bu pek bilinen konçertoya «Aranjuez» adını vermiştir. «Aranjuez» eski İspanyol krallarının ünlü eğlence sarayıdır ve konçertonun genel yapısında bu eğlencelerin anlatımı düşünülmüştür.

Birinci bölüm (Allegro con spirito) zengin ritmlerle dokunmuş, kıvılcımlı, çekici bir parçadır. İkinci bölüm (Adagio) tipik bir İspanyol halk ezgisinin ana «tema» olarak geniş rol oynadığı doku, arasına katılmış uzun kadans’la seçkinleşir. Üçüncü bölüm (Allegro gentile) zengin ritmlerle işlenmiş, İspanyol saray danslarıyla süslenmiştir.

Advertisement

Joaquín Rodrigo

Joaquín Rodrigo; İspanyol bestecisidir (Sagunto/Valencia 1902 – 6 Temmuz 1999 Madrid).

Üç yaşında kör oldu. 1925’te orkestra için bestelediği Beş Çocuk Parçası ile İspanya Ulusal Ödülü’nü kazanınca Paris’te eğitimini sürdürmesi için burs verildi. 1927-1932 arasında Paris’te Ducas ile çalıştı. Burada tanıştığı İspanyol bestecisi Manuel de Falla’nın yeni klasikçilik doğrultusundaki son eserlerinden etkilendi. 1935’te Paris Konservatuvarı ve Sarbonne’da müzik tarihi derslerini izledi. 1939’da Madrid’e yerleşen sanatçı, aynı yıl bestelediği Concierto de Aranjuez adlı gitar konçertosuyla dünya çapında üne kavuştu. Adını, Madrid’in güneyindeki İspanyol krallarının yazlık sarayının bulunduğu Aranjuez Kenti’nden alan eser, günümüze kadar en çok dinlenen gitar konçertolarından biri oldu, hafif müziğe de uyarlandı. 1946’dan başlayarak Madrid Üniversitesi’nde müzik tarihi dersleri vermeye başladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede piyanist ve konferansçı olarak turnelere çıktı. Öteki eserleri arasında gitar ve orkestra için Bir Centilmen İçin Fantezi, piyano, çello, arp konçertoları ve şarkılar sayılabilir.


Leave A Reply