Johan Huizinga Kimdir?

0
Advertisement

Johan Huizinga kimdir ve ne yapmıştır? Johan Huizinga hayatı, biyografisi, çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Johan Huizinga

Johan Huizinga; (d. 7 Aralık 1872, Groningen – ö. 1 Şubat 1945, De Steeg, Hollanda), Hollandalı tarihçidir. Herfsttij der middeleeuwen (1919; Ortaçağın Sönüşü) adlı yapıtıyla uluslararası ün kazanmıştır.

Groningen ve Leipzig üniversitelerinde öğrenim gördü. Haarlem’de tarih, Amsterdam’da Hint edebiyatı dersleri verdi. 1905-15 arasında Groningen’de, sonra da 1942’ye değin Leiden’de tarih profesörü olarak görev yaptı. 1942’de Nazilerce rehin alındı ve ölümüne değin gözaltında bulunduruldu.

Önceleri Hint edebiyatı ve Hindistan’daki kültürler üzerine çalışmalar yaptı. Ama asıl ününü, 14-15. yüzyıllarda Fransa ve Felemenk’teki yaşam biçimlerini ve düşünce yapısını ele alan Herfsttij der middeleeuwen ile kazandı. Canlı ve akıcı üslubuyla yapıt, tarih açısından olduğu kadar edebi açıdan da önem taşır. Aynı şey, 16. yüzyıl düşünsel yaşamının önemli kişiliği Erasmus’un sıcak bir bakışla anlatıldığı Erasmus (1924) için de geçerlidir. Huizinga’nın öbür yapıtları “zamanımızın manevi hastalığına ilişkin bir tanı” olarak nitelenen In de schaduwen van Morgen (1935; Yarının Gölgesinde) ile kültürde oyun öğesinin incelendiği Homo ludens’tir (1938; Oyun Oynayan İnsan).

Advertisement

Leave A Reply