John Lyly Kimdir? İngiliz Yazar, Oyun Yazarı, Saray Üyesi ve Parlamenterin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

John Lyly kimdi? İngiliz yazar John Lyly biyografisi, hayat hikayesi, eserleri ve şiirleri, yazıları hakkında bilgiler.

John Lyly; (1554-1606), romantizmleri on yıl süren edebi bir moda-öfke yaratan ve komedileri İngiliz dramasının gelişiminde önemli bir aşama oluşturan İngiliz yazar.

Hayatı

Canterbury’de küçük bir kilise görevlisinin oğlu olan Lyly, Oxford’da (BA, 1573; MA, 1575) eğitim gördü ve burada zekâsıyla ün kazandı. Akademik bir pozisyon alamayınca Londra’ya gitti ve Oxford Kontu’nun geçici himayesini kazandı. İlk eseri, düzyazı romantizm Euphues: Wit’in Anatomisi (1578), büyük bir başarıydı. Bunu bir devam filmi, Euphues ve İngiltere’si (1580) ve ardından Kraliçe I. Elizabeth’in sarayında kraliyet korosunun çocukları tarafından oynanmak üzere yazılan sekiz zarif komedi izledi.

Lyly, yeteneğiyle Kraliçe’yi etkileyerek, önemli ve etkili saray cümbüşünün üstadı unvanını elde etmeyi umuyordu. Bu hırs gerçekleşmedi. Birkaç kez Parlamento üyesi olmasına rağmen, son yıllarını nispeten yoksulluk içinde geçirdi ve Kraliçe’ye daha önceki hizmetlerini hatırlamasını isteyen birkaç ünlü mektubu boşuna yazdı.

Lyly'nin yazarlık kariyerini başlatan kitap Euphues'un başlık sayfası

Lyly’nin yazarlık kariyerini başlatan kitap Euphues’un başlık sayfası (Kaynak : wikipedia.org)

Çalışmaları

Her ikisi de hayal kırıklığına uğramış aşk hikayeleri olan Euphues romantizmi, olay örgüsü açısından basittir. Olaylar, son derece ayrıntılı bir düzyazıda verilen uzun konuşmalar için mandallardır ve bu, on yıl boyunca edebi bir öfke olan bir üslup olan euphuism olarak adlandırılmıştır.

Modern okuyucular için Lyly’nin komedileri çok daha çekicidir. Uzun coşkulu konuşmalar burada etkili sahne diyaloglarına bölünür ve büyüleyici şarkılarla çeşitlendirilir. Karakterler arasında bir dizi esprili aşık ve Lyly’yi ilk İngiliz yüksek komedi yazarı yapan sayfalar yer alıyor – William Congreve ve Oscar Wilde’ın oyunlarının yanı sıra Shakespeare’in romantik komedilerini içeren bir geleneğin kurucusu.

Advertisement

Komedilerin olay örgüleri çoğunlukla klasik efsaneden—Alexander ve Campaspe—ve mitolojiden—Sapho ve Phao, Midas, Love’s Metamorphosis ve The Woman in the Moon’dan alınmıştır. Hafif olmalarına rağmen, hassas alegorik telkinlerle zarif bir şekilde şekillendirilmiş ve derinleştirilmiştir. Güncel alegori, Kraliçe Elizabeth’in Cynthia karakteriyle iltifat edildiği Endimion’da ortaya çıkar. Ahlaki ve metafizik alegori daha sık görülür. Örneğin Gallathea, aşkın (Venüs) ve iffetin (Diana) çatışan güçleri arasında uzlaşmayı sağlayana kadar bir yanlış kimlik entrikasının peşine düşer. Burada Lyly, çalışmalarını büyük alegorik destan Spenser’ın Peri Kraliçesi ile birleştiren temaların peşine düşer.


Leave A Reply