John Ogilby Kimdir?

0
Advertisement

John Ogilby kimdir ve ne yapmıştır? John Ogilby hayatı, biyografisi, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgi.

John Ogilby

John Ogilby

John Ogilby Kimdir?

John Ogilby; (d. Kasım 1600, Edinburgh ya da yakınları – ö. 4 Eylül 1676, Londra), ilk yol haritalarını hazırlamış İngiliz basımcıdır.

Şair ve çevirmen olarak, Dryden’ın MacFlecknoe ve Pope’un The Dunciad (1728) adlı şiirlerinde alay konusu edilmiştir.

Ogilby İrlanda’da dans öğretmeni ve tiyatro sahibi olarak hayata atıldı. Meslek yaşamı, Dublin’de inşa ettirdiği bir tiyatronun kazandığı başarı ile doruk noktasına ulaştı ve İngiliz İç Savaşları patlak verince, 1641’de mali kaynaklarını yitirerek sona erdi. Yoksulluk içinde İngiltere’ye dönen Ogilby Eski Yunanca ve Latince öğrendi, Vergilius ve Homeros’un yapıtlarından çeviriler yaparak yayımladı. Restorasyon sırasında II. Charles onu taç giyme töreninin “şiirsel yönü“nü oluşturmakla görevlendirdi. Bir kez daha İrlanda’ya giderek bir başka tiyatro açan Ogilby, sonunda gene İngiltere’ye yerleşti.

1666’daki büyük yangından sonra Londra‘daki tartışmalı mülklerin ölçümlerini yaptı. “Kralın kozmografi ve coğrafya basımcısı” unvanı ile basım işine girdi; içinde önemli tipografi ve resimlerin yer aldığı birçok kitap yayımladı. 1675’te çıkardığı Britannia… Geographical and Historical Description of the Principal Roads thereof… (Britanya Anayollarının Coğrafi ve Tarihsel Betimlemesi) adlı yapıtı, yayımlamayı tasarladığı dünya atlasının bir bölümüydü ve yolların ayrıntılı bir biçimde betimlendiği ilk yapıttı.

Advertisement

Leave A Reply