José Manuel Balmaceda Kimdir?

0
Advertisement

José Manuel Balmaceda kimdir? Şili’de devlet başkanlığı yapmış bir siyasetçi olan José Manuel Balmaceda hayatı ve dönemi hakkında bilgi.

José Manuel Balmaceda Kimdir?

José Manuel Balmaceda (d. 19 Temmuz 1840, Santiago – ö. 19 Eylül 1891, Santiago, Şili), liberal reformcu devlet başkanı (1886-91). Ulusal Kongre ile anlaşmazlığı, bir iç savaşa yol açmıştır.
José Manuel Balmaceda
José Manuel Balmaceda 1870’te Ulusal Kongre’ye seçildi. Devlet başkanı Domingo Santa Maria’nın hükümetinde bakan olarak görev yaparken (1881-86), bayındırlık işlerine önem verdi ve kilise karşıtı bir tutum takındı. Başkan seçildikten sonra halkın eğitimine ve demiryolu yapımına ağırlık verdi. Kongre çoğunluğunun liberal politikalar izleyen hükümete karşı 1860’lardan beri sürdürdüğü muhalefeti devralan José Manuel Balmaceda, Kongre’nin devlet başkanının yetkilerine getirdiği kısıtlamaları kaldırmaya çalıştı. Bunun üzerine 1891’de iç savaş patlak verdi.

Kongre, José Manuel Balmaceda’ya bağlı kuvvetleri deniz kuvvetlerinin desteğiyle sekiz aylık bir savaştan sonra etkisiz hale getirdi. José Manuel Balmaceda’nın yenilgisi ve bunu izleyen intiharı, Şili’de başkanlık sistemini sona erdirdi. Kurulan parlamenter yönetim sistemi 1920’lerin ortalarına değin varlığını sürdürdü.


Leave A Reply