Jules Verne ‘nin Kısaca Hayat Hikayesi ve Yazarın Önemli Eserleri

0
Advertisement

Ünlü yazar Jules Verne’nin hayat hikayesi ve önemli kitaplarının kısaca özetleri. Jules Verne eserlerinin konuları hakkında bilgi.

jules verne

Jules Verne

Jules Verne; Fransız yazarıdır (Nantes 1828-Amiens 1905).

Hukuk öğrenimi sırasında hem tiyatroya, hem güncel bilimsel çalışmaların ilerlemesine ilgi duydu. Keşiflere katılan, yeni seferler düzenleyenlerle yakın ilişkiler kurdu, coğrafyaya başladı, çağın yeni yeni geçrekleri aydınlığa çıkarmaya yönelik ruhunu kavradı, o yönde yazılmış eserleri okudu. Bu yeni dünya, avukatlık iştahını kırdı, Théâtre-Lyrique’in sekreterliğine geçti, birkaç oyununu da sahneletti: Pailles Pompues (1850), Monsieur de Chimpanzé (1860), Onze Jours de Siège (Kuşatmada On Bir Gün) 1861; daha önce de bir opereti oynamıştı: Colin-Maillard. Dul ve çocuklu Honorine de Viane ile evliliği (1857), çalışmalarının bir amacını oluşturdu, hevesini güçlendirdi. Sermaye ve ticaret dünyasındaki başarısız bir girişiminden (1863) sonra tasarladığı Voyages Extraordinaires (Olağanüstü Yolculuklar) dizisinin tasarımı sırasında politikacı, yazar ve yayımcı Jules Hetzel ile tanıştı; Jules Verne’e yazabileceği kırk kitaplık bir yayın sözleşmesi sundu (1862).

Müsveddelerini verdiği ilk eserini de (Cinq Semaines en Ballon: Balonla Beş Hafta’yı) hemen bastı (1863); bu eser, bilimsel roman gibi çok geniş bir ad takılmış olan türün ilk örneği oldu, büyük ilgiyle karşılandı, basımı yinelendi. Kendisine güvenen yayıncının desteğiyle çok verimli çalışmasını düzenle sürdürdü, hemen hepsi dilimize de çevrilip birkaç kez basılmış olan dünyaca bilinen romanlarını (çoğu sinemaya da aktarıldı) yazmaya koyuldu:

Arzın Merkezine Seyahat (Voyage au Centre de la Terre) 1864, Aya Seyahat (De la Terre à la Lune) 1865, Deniz Altında Yirmi Bin Fersah (Vingt Mille Lieues Sous les Mers) 1870, Seksen Günde Devrialem (Le Tour du Monde en Quatre-Vingt Jours) 1873, Esrarengiz Ada (l’île Mystérieuse) 1874, Mişel Strogof (Michel Strogoff) 1876. Un Capitaine de Quinze Ans (On Beş Yaşında Bir Kaptan) 1878, Les Cinq Cents Millions de la Bégum (Begüm’ ün Beş Yüz Milyonu) 1879, La Jangada (1881), Keraban le Tetu (İnatçı Keraban) 1883, Mathias Sandorf (1885), Nord Contre Sud (Güneye Karşı Kuzey) 1887, César Cascabel (1890), Le Château des Carpathes (Karpatlardaki Şato) 1892, l’île â Helke (Pervaneli Ada) 1895.

Advertisement

Başlıca eserlerinin özetleri:

Deniz Altında Yirmi Bin Fersah

Deniz Altında Yirmi Bin Fersah, yazar, Nautilus adını verdiği bir denizaltı gemisiyle Kaptan Nemo’nun serüvenlerine rastlantıyla katılan biyoloji bilgini Pierre Aronnax’ın, uşağı Conseili’in, balıkçı Ned Land’ın gözlemlerini katar. Bazı adlar dikkatle seçilmiştir. Nautilus, soyu tükenmiş büyük bir hayvan sınıfının son kalıntısıdır; Nemo, Latincede “hiç kimse” anlamındadır ve Tepegöz deve karşı savaşım veren Odysseus’un takındığı addır. Conseil, öğüt demektir. Kimliği bilinmeyen Nemo’nun inanılmaz güçteki gemisiyle giriştiği büyük öç gezisi, deniz konusunda geniş bir gerçek bilgilere de vesile olur.

Seksen Günde Devriâlem

Seksen Günde Devriâlem, günümüzde bilim-kurgu (sciencefiction) diye nitelenen düşsel romanlarla tanınmış yazarın gerçeğe bağlı çalışmalarının başında gelir. Yeni buluşların hızlandırdığı yolculuk olanakları üzerine roman kahramanı Phileas Fogg’un kulüp arkadaşlarıyla giriştiği bahse dayanan eser, roman kahramanıyla Fransız uşağı Passepartout’nun başından geçmiş olmadık terslikleri sergilemekle birlikte gerçek bir yolculuğun bilgilerini de taşır. Yanlış samların, polis izlemelerinin, iklim koşullarının yarattığı çeşitli zorluklara karşı Londra’ya bir gün önce dönülme olanağı yaratılır ve yazar gününün teknik yeniliklerini öğretmek olanağını kullanır.


Leave A Reply