Kağıt Nasıl Yapılır?

1
Advertisement

Kağıt nasıl elde edilir? Kağıdın yapımı ve kağıt üretimi hakkında bilgi.

Kâğıdın yapılışı zamanla gelişmiştir. Eskiden paçavralar ıslatılıp dövülerek elle kâğıt yapılırdı. Fabrikalar açılınca ham maddeler de, yapılış da değişti.

Bugün kâğıt fabrikaları, çeşitli malzeme kullanırsa da, genel olarak, içinde tel (lif) veya selüloz olan her bitkiden kâğıt yapılabilir. İyi cins kâğıtlarda keten, kendir, paçavra hamuru, baskılık kâğıtlarda ise odun hamuru kullanılır. Odun hamuru, ya kimyasal yolla, ya da mekanik yolla elde edilir. Hamur döner zımpara taşı ile öğütülür. Elde edilen odun lifleri suyla süzgeçten geçer. Gerektiğinde rengi giderilir. Havan denilebilecek bir kazana serilir. Burada boyuna dönen bıçaklar hamuru döver ve keser. Havandan çıkan hamur, arındırma makinesinde temizlenir. Belli oranda sulandırılan hamur, kâğıt makinesine gelir. Burada, rulolar üzerinde şerit gibi yürüyen bir tel kumaşa yayılır, bir yandan ilerlerken bir yandan süzülür. Oradan keçe şerit üzerine geçen hamur, üç çift ağır silindir arasında ezilerek kâğıt biçimini alır. Buharlı silindirin altından, üstünden dolaştırılarak kurutulur. Perdah silindirleri arasından geçip parlatıldıktan sonra da büyük rulolar halinde sarılır. Gazete kâğıdı böyle bobin halinde satışa gönderilir, tabaka halinde satılacak kâğıtlar çeşitli boylar üzerinden kesilmek üzere bıçak makinelerine sevkedilir. Orada kesilip toplar halinde üst üste yığılır. Her top beş yüz tabaka kâğıttan meydana gelir. Bu paketler ambalajlanır, ağırlıklarına göre değeri verilerek satışa çıkarılır.

Aynı cins kâğıdın metre karesinde değişik ağırlıklar bulunabilir. Bu da kâğıdın kalınlığına, sertliğine bağlıdır. Bu bakımdan, meselâ ikinci hamur kâğıdın 60 gramlıktan 110 gramlığa kadar çeşitli şekilleri olur Buna kâğıdın «gramajı» denir. «Gramaj» 1 m.2 nin ağırlığıdır.


1 Yorum

Leave A Reply