Kakuzō Okakura Kimdir?

0
Advertisement

Kakuzō Okakura kimdir ve ne yapmıştır, neden ünlüdür? Kakuzō Okakura hayatı, biyografisi, eserleri ve sanat kariyeri hakkında bilgi.

Kakuzō Okakura

Kakuzō Okakura; (d. 14 Şubat 1863, Yokohama – ö. 2 Eylül 1913, Akakura, Japonya), modern Japon sanatı üzerinde önemli etkileri olan sanat eleştirmenidir.

1880’de Tokyo İmparatorluk Üniversitesi’nden mezun oldu. Bir süre sonra Tokyo Üniversitesi’nde ders veren Amerikalı sanat eleştirmeni ve amatör ressam Ernest Fenollosa ile tanıştı. Fenollosa, Meici Restorasyonu’ndaki modernleşme ve Batılılaşma çabalarına karşı geleneksel Japon sanat biçimlerini savunuyordu. Okakura, Fenollosa’nın etkisiyle halkı kendi kültür mirasının değerini, kavrayacak biçimde eğitmek için çaba göstermeye başladı.

1887’de açılan Tokyo Güzel Sanatlar Okulu’nun kurucuları arasında yer aldı, bir yıl sonra da okulun başına geçti. Burada Fenollosa ile birlikte ders verdi; Batı resim ve heykel sanatlarını bilinçli olarak ders programının dışında tuttular. 1898’de yönetsel anlaşmazlıklar nedeniyle okuldan çıkarılan Okakura, Hişida Şunso, Yokoyama Taikan gibi arkadaşlarının da yardımıyla Japon Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurdu. Sık sık yurtdışına geziler yaptı. Yüzyılın sonlarında Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Doğu Sanatları Bölümü’nün müdürlüğüne getirildi. Geleneksel Japon sanatına olan sevgisi sık sık Doğu sanatının Batı sanatından üstün olduğunu ileri sürmesine yol açtı. The Ideals of the East (1903; Doğu’nun İdealleri), The Awakening of Japan (1904; Japonya’nın Uyanışı) ve The Book of Tea (1906; Çay Kitabı) gibi pek çok çalışmasını, görüşlerini yabancı ülkelerde de yayabilmek için İngilizce yazmıştır.

Advertisement

Leave A Reply