Kaplumbağa Şeklinde Ekmek Tarifi

0
Advertisement

Kaplumbağa şeklinde ekmek nasıl yapılır? Kaplumbağa ekmek yapmak için gereken malzemeler, yapılışı, tarifi. Sevimli ekmek tarifleri.

Kaplumbağa Şeklinde Ekmek Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:

2,5 – 3 su bardağı un
1 paket aktif kuru maya
1 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
1 / 2 bardak su
1 / 3 su bardağı süt
1 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
1 yumurta
2 kuru üzüm

Yapılışı:

Geniş bir kapta 1,5 su bardağı un, maya, şeker ve tuzu karıştırın, bir kenara koyun.

Bir tencerede su, süt ve tereyağını arasıra karıştırarak ısıtın. Sıcaklığının yaklaşık 60 dereceye gelmesini bekleyin. Sonra maya karışımının içine dökün. Yumurta çırpın, içine karıştırın. Kalan unu da ekleyin. Hafifçe unlanmış bir yüzeyde üzerinde, yaklaşık 5 dakika ya da pürüzsüz ve elastiki bir hal alana kadar hamurunuzu yoğurun. Üstü örtülü bir şekilde mayalanması için 15-20 dakika kadar bekleyin.

Fırın tepsinizi yağlayın yada yağlı kağıt serin. Mayalanan hamurunuzdan küçük bir parça kopararak kaplumbağanın kafası için top şeklinde yuvarlayın. Ayaklar için ceviz büyüklüğünde 4 top koparın. Kuyruk içinde yine ceviz büyüklüğünde bir parça yeterli olacak. Ayakları yassı yuvarlak, kuyruğu da uzunlamasına şekillendirin. Kalan hamuru kaplumbağanın gövdesini oluşturacak şekilde yuvarlayın. Gövdeyi fırın tepsinize yerleştirin ve baş, kuyruk ve ayakları gövdenin uygun yerlerine takın. Gözler için kafanın üstüne iki kuru üzüm bastırarak yerleştirin. Sıcak bir yerde üstü örtülü bir biçimde yaklaşık 30 dakika mayalanmaya bırakın.

Advertisement

Fırınınızı önceden 200 dereceye ısıtın. Gövdenin üstünün etrafında, bıçakla, dairesel şekilde yaklaşık 3,5 santim derinliğinde kesik atın. Daha sonra, dairenin içinde baklava şeklinde 2,5 santim derinliğinde yarıklar oluşturun. Burada amacımız kaplumbağanın kabuğunun şeklini verebilmek. Bunun için mutfak makası da kullanabilirsiniz. Fırında 20 ila 25 dakika veya altın-kahverengi oluncaya kadar pişirin.


Leave A Reply