Kaplumbağaların Üzerindeki Kabuk Ne İşe Yarar? Görevleri Yapısı

0

Kaplumbağaların üzerindeki bağa adı verilen kabuklarının yapısı, görevleri nelerdir? Kaplumbağa kabukları ne işe yarar, evrimi hakkında bilgi.

Kaplumbağaların çoğu koruyucu kabukları tarafından anında tanınabilir. Bu kemikli yapı, kabuklarını bırakıp yenilerine geçebilen münzevi yengeçler gibi hayvanlar tarafından kullanılan kabuklardan farklıdır; kaplumbağa omurgasına ve alt göğüs kafesine kalıcı bir zırh kıyafeti olarak bağlıdır.

kaplumbağa

Yırtıcılardan Koruma

Bir kabuk taşımanın ana yararı, kaplumbağaları yırtıcılardan korumaya yardımcı olmasıdır. Scute denilen sert plakalarla kaplı kemikten yapılan kabuk, rakun ve su samuru gibi birçok yırtıcı hayvanın lezzetli kaplumbağa etini ısırmasını zorlaştırıyor. Birçok kara kaplumbağası bacaklarını, kuyruğunu ve başını kabuklarının içine çekebilir ve yırtıcıların ulaşabileceği sadece sert, garip şekilli bir kabuk kalır.

Şekli

Kaplumbağalar, tercih ettikleri habitatlara ve diğer savunmalara bağlı olarak farklı kabuk şekilleri kullanırlar. Kaplumbağa olarak adlandırılan bazı büyük kara kaplumbağaları (tosbağalar), yırtıcı hayvanlardan kaçınmak için çok yavaş hareket ederler, bu yüzden tek korumaları kabuklarıdır. Bu hayvanlar, kabuk adı verilen kubbeli bir üst bölüme sahiptirler. Yuvarlak şekil, yırtıcıların iyi bir kavrama veya ağız tutuşu yapmasını zorlaştırır, kaplumbağaların kabuklarında gizlenmesini ve yırtıcı hayvanın pes etmesini bekleyebilmesini sağlar. Deniz kaplumbağaları ise, suda daha hızlı yüzmelerine yardımcı olmak için daha düz ve akıcı kabuklara sahiptir.

Ağırlık

Kabukların ağırlığı, kaplumbağaların ne tür bir korumaya ihtiyaç duyduklarına bağlı olarak değişir. Deniz kaplumbağaları, yırtıcılardan hızla yüzmelerini sağlayan hafif kabuklara sahip olma eğilimindedir; bağaları gerektiğinde koruma olarak oradalar, ancak kaplumbağaları aşağı çekecek kadar ağır değillerdir. Kara kaplumbağalarının ağır kabukları vardır, bu da onları ağırlaştırır ve çok yavaş yürümelerine neden olur. Kabuklar hareketlerini kısıtlasa da, deniz kaplumbağalarının kabuklarından daha güçlü koruma sağlarlar.

kaplumbağa

Kaplumbağa Kabuğunun Gelişimi – Yapısı

Başka hiçbir hayvanın bir kaplumbağaya benzeyen bir kabuğu yoktur. Biyologlar veya canlıları inceleyen bilim adamları, kaplumbağaların benzersiz kabuklarıyla nasıl sonuçlandıklarını anlamak için yaklaşık iki yüzyıl harcadı. Şimdi, kaplumbağanın bilinen en eski atalarının keşfi sayesinde, bilim adamları kaplumbağa kabuğunun gizeminde büyük bir ipucu buldular.

Bir kaplumbağa kabuğu, armadillolar gibi koruyucu zırhlı diğer hayvanlardan farklı olarak, kemikten büyür. Armadillolar kabuklara benzeyen kalın pullara sahip memelilerdir. Aslında, bir armadillo’nun kaplaması, kaplumbağalarınkinden daha timsahlara benzer. Yengeçler ve ıstakozların kabukları yıllar boyunca dökülür ve yeniden büyürken, kaplumbağalarınki ömür boyu devam eder.

Yıllarca bilinen en eski kaplumbağa fosili, Odontochelys semitestacea adlı bir türdendi. Yaklaşık 220 milyon yıl önce yaşadı. Kabuğu bugünün kaplumbağalarına çok benziyor. Ancak bu karmaşık özellik uzun bir süre boyunca nasıl gelişti? Bilim adamları, kaplumbağaların daha eski sürüngenlerle nasıl ilişkili olduğunu merak ediyorlardı.

Şimdi belki de bu “kayıp halka” buldular. Eunotosaurus africanus olarak bilinen bir canlıdan daha eski fosiller bulundu. Güney Afrika’da bulunan bu kemikler, Odontochelys’inkinden yaklaşık 40 milyon yıl daha yaşlıdır.

Yale Üniversitesi bilim adamı Tyler Lyson, “Şimdi bir ara kabuk var, kaplumbağalar ve diğer sürüngenler arasındaki boşluğu dolduran ve kaplumbağa kabuğunun nasıl geliştiğini açıklamaya yardımcı olan bir geçiş formu var” diyor.

Şahin Gagalı Kağlumbağa

Kabuğun (Bağanın) Sırrı

Bir kaplumbağa kabuğu büyük bir sırt çantası gibi görünebilir. Ama aslında yaklaşık 50 ayrı kemikten oluşuyor. Son fosil keşiflerinden önce, bilim adamları sürüngen kabuklarının ölçeklerden evrimleştiğini düşünüyorlardı. Lyson, kaplumbağaların kabuklarının kaburgalardan evrimleştiğini düşünüyor.

Bu kolay bir evrim adımı değildir. Kaburgalar tipik olarak hayvanların kolayca nefes almasına izin verir. Ancak midenizde kalın bir kabuk olsaydı nefes almanın ne kadar zor olacağını hayal edin! Bu zorluk, başka hiçbir hayvanın bir kaplumbağa ile aynı tür kabuğa sahip olması için evrim geçirmemesinin nedeni olabilir.

“Kaburgalarınızı koruyucu bir kabuğa dahil ederseniz,” diyor Lyson, “o zaman nefes almanın yeni bir yolunu bulmalısınız.”

Kaplumbağalar ve diğer kabuklu yaratıklar, kendilerini avcılardan korumak için kalkanlar gibi kabuklarını kullanırlar. Kaplumbağaların muhtemelen sırtlarında ve midelerinde bir kalkan gerekiyordu çünkü okyanusta hem yukarıdan hem de aşağıdan yırtıcılarla karşı karşıya kaldılar.

Lyson, kaplumbağaların nefes almasının özel kabuklarıyla en iyi şekilde çalışmak için nasıl geliştiğini araştırmayı umuyor.

Kaynaklar: http://www.scholastic.com/
animals.mom.me

Leave A Reply