Kara Liste Nedir? Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenirim?

0
Advertisement

Kara Liste Nedir? Borcunuzu aksattıktan sonra kara listeye girip girmediğinizi nasıl öğrenebilirsiniz? Kara listede olursa ne olur?

Bankaların kullandırmış oldukları kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve kredi kartı gibi ürünler nedeni ile ortaya çıkan borçları zamanında ödemeyen ve bu borçlar nedeni ile haklarında yasal işlem süreci başlatılan kişilerin kayıt altına alındıkları borç listelerine kara liste adı verilmektedir. Kara listenin en önemli amacı borçlarını zamanında ödemeyen kişileri cezalandırmaktır.

Kara Liste Nedir? Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenirim?

Kaynak : pixabay.com

Çünkü kara listeye girenlere kredi en azından 5 yıl süre ile kullandırılmaz. Bu süre günümüzde bankaların kendi veri tabanlarını silmemeyi tercih etmeleri nedeni ile çok daha fazla uzatılmakta ve çoğu banka “kara listedeyim kredi kullanmak istiyorum” diyen müşterilerine kesinlikle onay vermemeyi tercih etmektedir. Bunun nedeni hem bankalara olan borçlarını ödemeleri konusunda müşterilerine göz dağı vermek hem de borcunu ödemeyen kişilere bir daha kredi vermeyerek zarara uğramayı engelleyebilmektir.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara listede olup olmadığınızı anlamak için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmakta olup bunlardan biri de Merkez Bankası kara liste sorgulaması yapmaktır. Yine kredi notu öğrenmek için kullanılan Findeks internet sitesi üzerinden risk raporu analizi talebinde bulunmanız durumunda da kara listede olup olmadığınızı anlamanız mümkündür.

Kara Listeden Kurtulma

Kara listede olduğunuz süre boyunca bankalardan kredi kullanmak ya da kredi kartı onayı almanız kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle kara liste sorgulama işleminin ardından bu listede adınızın olduğunu belirlemeniz durumunda kara listeden kurtulma için çeşitli yollar aramanız gerekir. Bunlardan biride kara listeden çıkmak için dilekçe yazmaktır. Ancak bunun için kara listeden çıkmak için yasal süre olan 5 yılı doldurmuş olmanız gerekir. Bunun dışında kara liste affı gelmesi durumunda da isminiz listeden silinecektir.

Kara Listeden Hızlı Kurtulma Yolları

  • Kredilerinizi zamanında ödeyin
  • Faturalarınızı son güne kalmadan ödeyin
  • Bankalar üzerinden sıkça finansal işlem yapın
  • Kredi notunuzu yükseltmeye çalışın

bu işlemleri sıkça yapmanız durumunda kara listeden hızlı bir şekilde çıkış yapabilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply