Keith Haring Kimdir?

0
Advertisement

Keith Haring Kimdir? Keith Haring hayatı, biyografisi, resimleri, çalışmaları. Keith Haring ile ilgili bilgi.

Keith Haring

Kaynak : wikipedia.org

Keith Haring 4 Mayıs 1958 Pennsylvania doğumlu ressamdır.1978 yılında New York’a taşınan ressam şehri kendi tuvaline döndürdü. Metro istasyonlarındaki siyah boş alanlar Keith’in dikkatini çekti ve tebeşiri ile çizimler yapmaya başladı.. İnsanlar metroda durup çizimlerini seyretmeye başladılar. Çalışmaları televizyonlarda ve gazetelerde haberlerde yer aldı. 1982 yılında Shafrazi Galeri’de ilk New York tek kişilik gösterisini yaptı. Kısa sürede döneminin en popüler sanatçısı haline geldi. Resim ve heykelleri çok pahalı hale geldi. Ancak Keith çizimlerini herkesin alabilir hale gelmesini istiyordu o sebepten Pop dükkanı adında bir yer açtı ve burada çizimlerinden oluşan poster, tişört baskı, düğme gibi malzemelerle sanatını daha geniş kitlelere satabilir hale getirdi.

Aynı zamanda çocuklarla beraber de çalışmalar yapmıştır. Okul duvarlarına, hastanelere çocuklarla beraber çizimler yapmıştır. 1988 yılında AIDS’e yakalandı. O yıllarda doktorlar AIDS’li hastalara yardımcı olamamaktaydı. Öleceğini biliyordu ancak son ana kadar çalışıp, sanatını ifşa etmeyi sürdürdü. Hastalığı anlatan posterler çizdi ve hastalığın tedavisinin bulunması ile ilgili araştırmalar için bağışlarda bulundu.Çok genç yaşta 31 yaşında 16 Şubat 1990’da AIDS’ten öldü.

Keith Haring‘in cesur çizgileri, aktif figürleri, canlılık ve birlik mesajı veren dokunaklı resimleri vardı. Onun mirası 20. yüzyılın sonlarında sanat üzerinde büyük bir etki yarattı ve gelecek için geniş bir vizyon oluşturdu.

1989 yılında Keith Haring adına kurulan Keith Haring Vakfı tüm gücünü AIDS ve AIDS’ten etkilenen çocukların yardım ve tedavisi amaçlı olarak kurulmuştur. Vakıf halen aktif bir şkilde faaliyet göstermektedir. Vakıf gelirinin tamamını sanatçı Keith Haring’in çalışmaları ve çalışmalarından üretilmiş olan ürünlerin satışından gelen paradan almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply