Kemençe Nedir? Kemençenin İsminin Kökeni ve Tarihçesi

0
Advertisement

Kemençe nedir? Kemençe müzik aleti hakkında temel bilgilerin yanı sıra kemençenin isminin kökeni ve kemençe tarihçesi hakkında bilgiler.

Kemençe

Kemençe (Farsça: کمانچه), Azerice, Türkçe ve Ermeni müziğinde de kullanılan İran temellibir y8aylı telli çalgıdır. Bizansın çalgı aletilyra ya benzemektedir.Lyra, Avrupa keman ailesinin atası kabul edilir. Teller değişken gerilimli bir yay ile çalınır. İran, Ermenistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan bölgelerinin klasik müziğinde enstrümanın yapısında ufak değişiklikler ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

2017 yılında, Kemençe ile işçiliği ve oyun sanatı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine dahil edildi.

İsim ve etimoloji

“Kemençe” kelimesi Farsça’da “küçük yay” anlamına gelir (kæman, yay ve -cheh, küçültme). Türkçe kemençe kelimesi Farsçadan alınmıştır ve telaffuz Türk fonolojisine uyarlanmıştır. Ayrıca eğik bir yaylı çalgıyı ifade eder, ancak Türkçe versiyonu Farsça kamancheh’den yapı ve ses bakımından önemli ölçüde farklıdır. Kabak kemanı denilen bir enstrüman da tam anlamıyla Farsça kamancheh’den biraz farklı olan Türk müziğinde kullanılan “balkabağı şekilli yay aleti”.dir

Tarih

Safevi ve Katar dönemlerinde, Kemençe kutlama sahnelerinde kullanılan en önemli araçlardan biriydi. Ayrıca, Moğol ve Timurlu dönemlerinden kutlama ve savaş sahneleri resimlerinde tanımlanmıştır. İsfahan’daki Chehel Sotoun Sarayı’ndaki bir duvar freskinde, kraliyet sarayındaki bir grup mahkeme müzisyeni arasında bir Kemençe çalgıcısı gösteriliyor. 1646’da Türkistan’dan Nader Mohammad Khan emir onuruna II. Şah Abbas’ın bir ziyafet sahnesi duvar resminde tasvir edilmiştir. Ayrıca Kemençe çalan bir kadın, İsfahan’daki Hasht Behesh Sarayı’ndaki başka bir duvar resminde yer almaktadır.

Advertisement
Yapı

Kemençe, kemençe yapımcısının aşağı bölümde kolay yay için kesik bir ters koni olarak şekillendirdiği, her iki tarafına dört mandalın yerleştirildiği peg kutusu ve finial olan klavye içeren uzun bir boynu vardır. dört metal tel vardır. Kemençeler oldukça süslü kakmalara ve ayrıntılı oyulmuş fildişi ayar mandallarına sahip olabilir. Vücudun uzun bir üst boynu ve genellikle bir kuzu, keçi veya bazen de köprünün ayarlandığı bir balığın derisinden yapılmış bir zar ile kaplanmış bir kabak veya tahtadan yapılmış bir alt kase şeklindeki rezonans odası vardır.

Kemençe çalınırken desteklemek için bir sivri çıkıntı yapılmaktadır, bu nedenle İngilizce’de enstrümana bazen “çivili keman” anlamına gelen bir karşılık gelen spiked fiddle da denir. Bir viyolonsel uzunluğunda bir viyolonsel gibi otururken oynanır. Uç pimi, oyuncu bir sandalyeye otururken diz ya da uylukta durabilir.

Kemençe genellikle sıradan bir keman (G, D, A, E) gibi ayarlanır.


Leave A Reply