Kır Atlı Kitap Özeti Konusu Yorumlar, Theodor Storm

0
Advertisement

Theodor Storm’un Kır Atlı isimli kitabının konusu ve karakterleri. Kır Atlı kitap özeti ve yorumlar. Kır Atlı ve Theodor Storm hakkında bilgi.

Kır Atlı Kitap Özeti Konusu Yorumlar - Theodor Storm

Kır Atlı Kitap Özeti

HAUKE HAIEN inek bir öğrenci. Başka çocuklarla oynamaktan çok gelgitlere, su seti yapımına ve kadastroya ilgi duyuyor. Hayali, değişik bir set inşa etmek. Bu ufaklığın arkadaşının olmaması şaşırtmıyor.

HAUKE daha sonraları set kontunun hizmetçisi oluyor; bu, ona entelektüel bakımdan fazla kolay gelen bir iş.

Ama şansı dönüyor. İhtiyar set kontu ölünce onun kızı ELKE ile evleniyor ve yeni set kontu oluyor. Artık en büyük hayali olan süper setin inşaatını gerçekleştirebilir, ama köy halkı bundan hiç hoşlanmıyor. Onlar, yassı bir setin dik bir setten niçin daha iyi olacağını anlamıyor.

Üstelik HAUKE onlara hep tuhaf geliyordu, bir de yeni kır atı vardı; bu hayvan, evcilleştirilmiş bir hayalet at değil miydi? 19. yüzyılda küçük köylerde kulaktan kulağa fısıldanan şeyler işte.

Advertisement

HAUKE seti inşa ettirmeyi başarıyor, ama bu sırada eski seti ihmal ediyor. (Dikkat: Genel olarak set yapımı hakkında bir yığın şey öğreniliyor, ama tüm bunları burada özetlemek mümkün değil.)

Şiddetli bir fırtınada eski set yıkılıyor, HAUKE’nin ailesi suların altına kalıyor ve çaresiz set kontu, kır atıyla birlikte onların arkalarından koşarak suya dalıyor.

Theodor Storm bu öykünün etrafına üç anlatıcılı iki çerçeve öykü daha yerleştirdi. Yazar, bir raporun varlığından söz ediyor. Bu raporun yazarı, set üstündeki hayalet atlıyla karşılaşmasını anlatıyor. Son olarak da bu anlatıcı, bir handa eski bir öğretmene rastlıyor, bu öğretmen de HAUKE HAIEN’in hikâyesini anlatıyor.

Yazar Hakkında – Theodor Storm

Ne kadar kuzeydeyse, o kadar çok sevilir. Theodor Storm, Kuzey Frizya’nın ulusal yazarı; KIR ATLI, Kuzey Almanya’daki öğrenciler için okunması zorunlu bir metin. Storm hukuk öğrenimi görüyor ve emekli olana kadar hâkim olarak çalışıyor. Bir yandan da şiirlerini, masallarını ve novellalarını yazıyor; bunların çoğu, kendisinin de yaşadığı Schleswig’de geçiyor.

Husum şehri, Theodor Storm’u kentin büyük şahsiyeti olarak anıyor; hem de Storm’un buraya “deniz kenarındaki gri şehir” demesine rağmen. KENT adlı şiirinde gri kıyıdan, gri denizden ve sisten söz ediyor. Bunlar kulağa pek çekici gelmiyor, ama Storm yine de kalbinin Husum’a bağlı olduğunu vurguluyor. Eski (gri boyalı) evi, şimdi Storm Müzesi. Kumsal havası olmadığında, turistler burayı gezmeyi yeğliyor.

Yorumlar

KIR ATLI dil bakımından epey eski moda bir izlenim bırakıyor, ama öykü heyecan verici ve kısa. Bu yüzden, Storm’un eserlerine giriş yapmak için en iyi seçim. Bunun dışında, IMMENSEE adlı novellası ya da resimli masal kitabı DER KLEINE HÂWELMANN aile için uygun.

Advertisement

Kuzey Frizya’da gerçekten de bir HAUKE-HAIEN-Koog var. (Koog: set kurarak denizden kazanılan arazi.) Yassı setler kuramı da elbette doğru. Set kontu HAUKE HAIEN’in tarihsel bir figür olduğu düşünülebilir, ama Storm öyküyü yazarken tarihsel figürlerden esinlenmiş olsa da HAUKE HAIEN gerçek bir kişi değil.


Leave A Reply