Ko Samui ya da Koh Samui Nerededir? Resimleri ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Tayland’ın egzotik Koh Samui ya da Ko Samui isimli adası ile ilgili genel gezi bilgileri ile adaya ait resimlerden oluşan galerimiz.

Koh Samui Adası - Tayland

Ko Samui ya da Koh Samui (ะสมุยาะสมุย), Tayland Körfezi’ndeki Chumphon Takımadaları’nda, Bangkok’un yaklaşık 700 km güneyinde ve Güney Tayland’ın doğu sahil şeridine yaklaşık 80 km mesafede bulunan bir adadır. Doğal güzelliği ve çeşitliliği olan bir ada olan Samui,% 90’ı Budist olan yaklaşık 40.000 tam zamanlı nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Palmiye saçaklı kıyı şeridi ve kıyı ovalarının meyve yetiştiriciliği, yamaçları bakire yağmur ormanlarında gizlenen merkezi bir granit masifine yükselir.

Koh Samui Adası - Tayland

247 km²’de Samui, Tayland’ın en büyük ikinci adası ve 80’lerin üzerinde (çoğunlukla ıssız) adaların bulunduğu Chumphon Takımadaları’ndaki en büyük adadır ve bir kayak ve şnorkelle yüzme cenneti olan Ang Thong Ulusal Deniz Parkı’nı oluşturur. 25 km uzunluğunda ve 21 km genişliğindeki Samui, maceracı ve formda ciddi keşifler için yeterince büyüktür, ancak motosiklet veya araba ile birkaç saat içinde gezinebilir.

Koh Samui Adası - Tayland

Advertisement

Adanın muhtemelen ilk önce yaklaşık 15 yüzyıl önce yaşadığı, Malay Yarımadası ve güney Çin’deki balıkçılar tarafından yerleştiği görülmüştür. Pulo Cornam adı altında, 1687 yılına kadar uzanan Çin haritalarında görünüyor. Samui ismi kendi içinde gizemlidir. Belki de yerli ağaçlardan birinin adıdır, mui, ya da “güvenli sığınak” anlamına gelen Çince Saboey kelimesinin yolsuzluğudur.

Koh Samui Adası - Tayland

20. yüzyılın sonlarına kadar Samui, Tayland anakarası ile çok az bağlantısı olan izole edilmiş, kendi kendine yeten bir topluluktu. Ada 1970’lerin başına kadar yolsuzdu ve adanın bir tarafından diğerine 15 km’lik yolculuk, dağlık merkez ormanlarında bir gün boyunca sürdü.

1970’lerin başında bir hindistancevizi teknesinin arkasında seyahat eden ilk sırt çantaları Ko Samui’ye geldi. Bundan yıllar sonra adanın sadece birkaç bungalovu ve bir turist damlası vardı. 1990’ların başında turistlerin dolu teknelere gelmeye başladıkları ve o zamandan bu yana önemli ölçüde büyüdükleri için işler değişmeye başladı. Samui şu anda Tayland’da bir ada varış yeri olarak en popüler ikinci yerdir (ilki Phuket).

Koh Samui Adası - Tayland

İklim

Samui’nin hava durumu modelleri Tayland’ın geri kalanından biraz farklı. Nisan ayından eylül ayına kadar, ülkenin çoğunda muson olduğu zaman, Samui oldukça kuru kalır, ancak Ekim’den Aralık’a kadar Samui’de ıslak ve başka bir yerde daha kuru. En kurak mevsim ocak-mart aylarıdır.

Advertisement

Koh Samui Adası - Tayland

Koh Samui Neden Ünlüdür?

Koh Samui, muhteşem plajları, berrak mavi suları ve yemyeşil tropik manzaralarıyla tanınan Tayland’daki ünlü bir adadır. Doğal güzelliği, rahat atmosferi ve canlı gece hayatı nedeniyle hem Taylandlı hem de uluslararası turistler için popüler bir turizm merkezi haline geldi. Koh Samui, ziyaretçiler için yüzme, güneşlenme, şnorkelli yüzme ve doğa yürüyüşünün yanı sıra tapınaklar ve yerel pazarlar gibi kültürel deneyimler gibi çeşitli aktiviteler sunmaktadır. Popülaritesi, aynı zamanda, bütçe dostu misafirhanelerden lüks tatil yerlerine kadar çeşitli konaklama seçeneklerinin geliştirilmesine yol açarak, onu çeşitli gezginler için erişilebilir kıldı.


Leave A Reply