Koç Burcu Hakkında Her Şey, Özellikleri, Diğer Burçlarla Uyumu

0
Advertisement

Koç burcunun özellikleri nelerdir? Koç burcunun erkeği, kadını, diğer burçlarla uyumu, aşk ve iş hayatı. Koç burcu hakkında her şey.

koç burcu

Kaynak: pixabay.com

KOÇ
21 Mart-20 Nisan

 • Yönetici Yıldızı: Mars (Çekiciliği, savaşı ve seksi temsil eder)
 • Grubu: Ateş, Pozitif
 • Burcun Cinsiyeti: Erkek
 • Uğurlu Günü: Salı
 • Uğurlu Sayısı: 6, 9, 15, 26, 18
 • Uğurlu Taşı: Renksiz Pırlanta, Beyaz Negef
 • Uğurlu Renkleri: Ateş Kırmızısı, Nar Çiçeği, Al
 • Uğurlu Çiçekleri: Lale, Gelincik, Papatya
 • Uğurlu Kokuları: Manolya, Lavanta Çiçeği, Itır
 • En Belirgin Özelliği: Cesaret
 • En Büyük İdeali: Zafer
 • En Büyük Hatası: Acelecilik
 • En Büyük Arzusu: Liderlik
 • Etkilendikleri: Pahalı kokuları ve lüks giyinmeyi severler.

Genel Olarak Koç Burcu

Aktif, ateşli Mars’ın yönettiği koç öncü bir ruha sahiptir ve enerjik yapısıyla hiçbir deneyimi kaçırmaz. Son derece hevesli, iyimser ve arkadaş canlısı doğasıyla, günlük yaşamda diğer insanları da harekete geçiren bir enerji kaynağı gibidir. Süregelen bir fiziksel aktivasyon halinde olması, fazla gelen enerjilerinin boşalmasına, böylelikle entelektüel anlamda da daha üretken olabilmesine yardımcıdır. Pek çok insanın başlamaktan çekineceği projelerin altına girmekten hiç çekinmez. Ama genellikle pek çok tamamlanamayan projenin başlangıcında da yine koç vardır.

Kolaylıkla dikkatinin dağılması, ilgisini yitirmesi, detaylara dayanamaması girişimlerin sonunun gelememesindeki en büyük etkendir. Her ne kadar yoğun fiziksel enerji koç burcuyla bağdaştırılsa da kendisine uyum sağlayabilecek arkadaşlar ya da kendini destekleyecek bir partner bulamadığı zaman motivasyon kaybeder. Fiziksel aktiviteden uzak kalmak, üretkenliğinin düşmesine, depresif bir ruh haline girmesine ve kilo almasına neden olabilir.

İhtiraslı doğaları, etraflarındaki insanları harekete geçirmelerine, beraberlerinde sürüklemelerine neden olur. Başarı her zaman ilk denemede yakalanmasa da motivasyonunu yenileyerek, tekrardan yola koyulmakta gecikmez. Ancak benmerkezcil bir yapısı olduğu için zaman zaman hedefe kilitlenmeleri, diğer sorumluluklarını, mali yükümlülüklerini gözardı edebilmesine, dolayısıyla birlikte yaşadığı insanları da zor durumlarda bırakmasına neden olabilir. Gözü karalığı, ailenin ve sorumluluğunda olan diğer insanların güvenliğini de tehlikeye atmasına neden olabilir. Rekabete yatkın doğası, başarı yolundaki engelleri kolaylıkla savuşturmasına ve enerjisini baştan sona koruyabilmesine yardımcıdır. Hedeften vazgeçmeme hali ve inat zaman zaman saldırganlık şeklinde de kendini gösterebilir. Lider konumunda olmayı sevmesi, inisiyatif kullanmaktan çekinmemesi, kendi bildiklerinden ödün vermek istememesi insan ilişkilerinde yaşadığı problemlerin temel kaynağıdır.

Koç yaşamda deneyimlediği her şeye fiziksel olarak da reaksiyon vermek alışkanlığındadır. Başka bir deyişle, yaptıkları şeyin değerini ölçmeden, gerçek duygularını ayrımsamadan, mantık çerçevesinde değerlendirmeden önce, bir alevlenir, sonra sakinleşip gerekli soruları sormaya, araştırma yapmaya başlar.

koç burcu

Kaynak: pixabay.com

Diplomasiden uzak ve benmerkezcil bir yapısı olmasına rağmen etrafındaki insanların motivasyonlarıyla ve performanslarıyla da yakından ilgilenir. Herkesi harekete geçirebilmek için elinden geleni yapar.

Advertisement

Koç kendinden bir şeyler istenmesinden, birlikte olduğu insana rehberlik etmekten, yön göstermekten ve akıl vermekten hoşlanır. Genellikle tavsiyeleri ve fikirleri son derece açık, hiç şüpheye yer bırakmayan bir tarzdadır. Oldukça dürüst ve açık kalpli olduğu için duygularını, fikirlerini eşiyle rahatlıkla ve samimiyetle paylaşır.

Bir koç ile ilişkiyi bitirmek için en iyi yol ona emirler vermeye ve domine etmeye çalışmaktır. Özellikle aşkta bu tür yaklaşımlardan koç nefret eder. İkili ilişkilerde emir veren bir tarz, koçun bu istekleri yerine getirmek bir yana, karşısındakini dinlemesini bile engeller. Bağımsız bir ruh olan koçlar aslında oldukça güvenilir, sevince sadık kalabilen ve heyecan veren eşlerdir.

Koç Burcu İçin Aşk-İlişki Uyumu

 • Koç-Koç: Her iki taraf da birbirini yönetmek isteyeceğinden, çatışmalarla dolu bir beraberlik olur.
 • Koç-Boğa: Olumlu bir beraberlik. Fakat koçun boğanın üstüne fazla gitmemesi, kızdırmaması gerekir.
 • Koç-İkizler: Tartışmalarla geçecek bir beraberlik. Duygu ve fikir farklılıkları nedeniyle birbirlerini tatmin edemezler.
 • Koç-Yengeç: Kavgaların çoklukla olduğu, birbirini anlayamayan iki insanın beraberliği.
 • Koç-Aslan: Olumlu bir beraberlik. Birbirlerini anlar ve desteklerler.
 • Koç-Başak: Tartışmaların yaşanacağı bir beraberlik.
 • Koç-Terazi: Verimli ve uyumlu bir beraberlik. Birbirlerini desteklerler.
 • Koç-Akrep: Zor bir beraberlik. Birbirlerini yönetmek isterler.
 • Koç-Yay: Uyumlu bir beraberlik. Birbirlerini anlar ve desteklerler.
 • Koç-Oğlak: Çiftler arasında pek uyum yoktur.
 • Koç-Kova: Birlikte hareket etmekte ve birbirlerini anlamakta zorlanırlar.
 • Koç-Balık: Çiftlerin uyuşmadığı bir beraberlik.
Koç Burcu İçin Cinsellik

Hayat felsefesi benmerkezli yaşam olan koçlar için cinsellikte de üstün olmak önemlidir. Yatakta genelde partnerinden aldığı kadar vermeyi sever. Bu burcun bireyleri istediklerini elde etmekte çok iyi olduklarından birlikte olmak istedikleri kişiyi elde etmek için her yola başvurur. Değişiklikleri, yenilikleri ve macerayı sever, reddedilmekten hoşlanmazlar. Ateşli bir aşıktır fakat partnerine tamamen sahip olmaya başladığı zaman sıkılmaya başlar.

Koç Burcu ve Diğer Burçlar Arasındaki Cinsel Uyum

Koç-Koç: Cinsel çerçevede olacak şey, kadının erkeğe hükmetmesidir. Koç kısa bir süre sonra bu rolden rahatsız olacaktır. Sonuçta, yatak odasında heyecan uyandırmayan bir uyumsuzluk ortaya çıkacaktır.

Koç-Boğa: Boğa tahrik olduğunda sevişmek ister. Pek nadiren heyecan duyan boğanın ihtiyatlı ağırkanlılığı, can sıkıcı olacaktır. Eğer boğa dizginlerini koça verirse, birlikte cinsel zevkin değişik yollarını keşfedebilirler. Aksi takdirde istenen dengeyi kurmak zor olacaktır.

Koç-ikizler: Bu birleşme heyecan verici olabilir. Çünkü her ikisi de hareketli, dışa dönük ve keşfe açıktırlar. Koçun hükmetme eğilimini ikizlerin kurnazlığı frenler, ikizler cinsel yasaklara tahammül edemez. Ama bu fazla enerjiyi harcayacak başka çıkış yollan arayabilir.

Advertisement

Koç-Yengeç: Bu iki burç arasında genellikle güçlü bir cinsel çekim görülür. Sorun, aralarındaki tutku bittiğinde geriye çok az şeyin kalmasıdır. Koç yeterli tatmini bulamaz ve ufak tefek şeyler yüzünden kavga etmeye başlarlar. Yapısal uyumsuzlukları, yatak odasında başka uyumsuzluklara dönüşür.

Koç-Aslan: Atılgan koçun dengi olan aslan, açık ve dışa dönük cinselliği ile tamamen evliliğe adaydır. Aralarındaki seks yalın ve dolaylıktan uzaktır ama bu ateşli olmadığı anlamına gelmez. Aslanda koçun kalıtımsal hükmetme eğilimini unutmayıp onu fazla kısıtlamaktan sakınmalıdır. Bunun dışında tüm işaretler iyi yöndedir.

Koç-Başak: Koçun cesareti, çekingen başağın ilgisini hemen çeker. Oysa, ikisinin cinsel kişilikleri birbirlerinden o kadar farklıdır ki, her ikisinin de hatırı sayılır derecede hoşgörü göstermesi gerekecektir. Koç, başağın ince, sessiz ve kontrollü oluşuna büyülenir. Başak, koçun sevişmeyle ilgili aşırı düşüncelerini onaylamaz.

Koç-Terazi: Kısa süreli bir çekim yaşayabilirler. Koçun atılganlığı, terazinin gizli kalmış kuralsızlık damarını ortaya çıkartabilir. Her ikisi de cinsel hazza düşkündürler ama koç muhtemelen çok çabuk, çok ileri gitmek isteyecektir. Terazi idealist olmaya eğilimlidir ve gözü açılabilir. Cinsel yaşamlarında, detayları incelikle uygulamalıdırlar.

Koç-Akrep: Seks kışkırtıcı olacağı gibi hayal kırıklığı da yaratabilir. Bunların her ikisi de mümkündür. Her ikisi de harekete düşkün ve fiziksel enerjiyle donatılmış kişilerdir. Ancak her ikisi de bağımsızlıklarına ve kontrolü ellerinde tutmaya meraklıdır. Onların mutluluklarını koruyacak olan ortak tutkuları bile uzayıp giden tartışmaları aşamayabilir. Akrebin kıskançlığı da tehlike oluşturmakta.

Koç-Yay: İkisi de biraz mücadelecidir, bu yüzden cinsel arenada birçok çatışma olacaktır. Koçun iyimserliği ve ince mizahı yayın huysuzluk eğilimini yok edebilir ve sevişmeye oyuncu bir yaklaşım kazandırabilir. Yatak odası arkadaşlığı, ilişkinin geri kalanına da iyilik dolu bir görüntü kazandırabilir.

Koç-Oğlak: Koç ileriye bakar ve gelecektekileri yaşamak için sabırsızlanır. Oğlak daha çok namus kumkumasıdır. Oğlak tek bir şekilde ve hatta belirlenmiş bir zamanda cinsel ilişkiye girmeyi tercih edebilir, tutkuları da sınırlıdır. Gene de koç, oğlağın hesaplarını bozup, seks partnerinin güçlü libidosunu uykudan uyandırabilir. Bu olabiliyorsa iyiye alamettir.

KOÇ

Kaynak: pixabay.com

Koç-Kova: Fiziksel ilişki hem enerji dolu hem de yaratıcı olacaktır. Koçun ilişkiye hakim olması daha muhtemel çünkü kova yapı olarak daha pasiftir. Kova çıkarlarına pek uygun görmediği için egemenlik altına girmeyi kabul etmeyeceği gibi teslim de olmaz. Koçun, duygusal yönden hayalci olan kovayla başa çıkabilmek için inceliklere başvurması gerekir.

Koç-Balık: Koç balığın yatak odasında vücudunu kullanmaktaki sezgisel davranışlarından fazlasıyla etkilenir. Koçun canlılık veren güveni, balığı çekingen kabuğundan çıkarır. Balığın cinsel fantezileri uygulamaya konulduğunda, oldukça kışkırtıcı olabilir. Yapısal farklılıkları üzerinde çalışırlarsa hem aşk macerası hem de evlilik için iyi bir ilişki olarak görünüyor.

Koç Burcunun Hediyesi

Sabırsız koçun biraz abartılı zevkleri vardır. Onlara daha sonra kullanılacak değil de hemen kullanabilecekleri bir armağan seçmelisiniz. Kırmızı, sarı gibi canlı renkli bir kazak, bluz, atkı, sıradan olmayan bir kravat, kemer, eşofman türü giysiler alabilirsiniz. Bir de arabaları onların hayatlarının bir parçası olduğu için her çeşit otomobil aksesuarı düşünebilirsiniz. Telesekreter, walkman, teyp, kahve makinesi gibi günlük hayatlarını kolaylaştıracak hediyelere de bayılırlar.

Koç Burcu İçin Tatil

Koç insanı için tatil demek, heyecanlı yeni olaylarla gücünü ve dayanıklılığını ölçmek ya da daha önce hiç yapmadığı şeyleri yapmak demektir. Koç, diğer burçların aksine tatilinde günlük hayatından çok farklı şeyler yaşamak ister. Koç burcu macera ve keşifleri temsil ettiğinden tatilinde dağcılık, rafting, yamaç paraşütü gibi sporlar yapmayı tercih eder.

Advertisement
Koç Burcunun Taşı

Süs taşı hematittir. Azim ve enerjiyi temsil eder. Barış ve refah taşıdır. Hematit işlenmesi sırasında suyuna kırmızı renk verdiğinden kan taşı da denilmektedir. Hematit Türkiye’de oldukça yaygın olarak bulunan bir demir oksit mineralidir. Koç burcunun uğur taşları; renksiz pırlanta, beyaz negef, yakut, ateş opali, rubelit (pembe turmalin) ve heliotropdur.


Leave A Reply