Kök Hücre Teknolojisi Hakkında Bilgi

0

Kök hücre teknolojisi nedir? Kök hücre ne demektir? Kök hücre nasıl elde edilmektedir. Aşağıda kök hücre teknolojisi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Kök Hücre Teknolojisi Hakkında Bilgi

Kök hücreleri son yıllarda, genetik biliminin ve tıbbın gözdesi haline geldi. Çünkü vücudumuzda bulunan her türlü hücreye dönüşebilme potansiyeline ve sürekli bölünme özellikleri bulunmaktadır.
Kök Hücre
Bu özellik kök hücrelerinin; kalp, karaciğer bozuklukları, Alzhei-mer, omurilik yaralanması, Parkinson gibi beyin dokusunun hasar görmesinden kaynaklanan hastalıkların ve şimdiye kadar tedavi edilemeyen pek çok hastalık için umut haline gelmesine neden olmuştur.

Yine bu teknoloji ile kaip krizi sonucu hasar gören kalp kası onartabilecek, kemik erimesinin önüne geçilebilecek, şeker hastaları insülin üretecek sağlıklı hücrelere kavuşacaktır.

Kök hücreleri üç şekilde elde edilmektedir:

Embriyonik kök hücreleri:

Erken gelişme dönemindeki embriyodan elde edilir. Bu hücreler kültür ortamında üretmek daha kolaydır. Embriyonik kök hücrelerin kültürleri ölümsüz olup, zamana bağlı olmaksızın çoğalır.

Bu çoğalma özellikleri sayesinde çoğalma özelliğine sahip embriyonik kök hücreleri elde edilir. Embriyonik kök hücrelerinin en önemli özelliği, her hücre tipine farklılaşmalarıdır.

Yetişkinlerden sağlanan kök hücreleri:

Yetişkin insanların birçok doku ve organlarında, az sayıda olsa da kök hücreleri bulunur. Embriyonik kök hücrelerinin aksine, erişkin kök hücrelerinin her türlü hücreye farklılaşacağı ispatlanamadı.

Bu hücreler, hangi dokudan alınırsa o dokunun hücre türüne dönüşmekle sınırlı kalmaktadır. Bulunduğu bölgedeki hücrelerin hasar görmesi durumunda çoğalarak hasarlı kısmın onarılmasını sağlar.

Kordon kanından elde edilen kök hücreleri:

Yeni doğan bir bebeğin kordon kanından alınan kök hücreleri; yalnızca alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarına dönüşmektedir. Yani kemik ve sinir gibi hücre tiplerine dönüşemez.

Erişkin kök hücrelerinin üretilmesi, kordon ve embriyonik kök hücrelerinin üretilmesine göre daha zordur. Bu nedenle kök hücre üretiminde daha çok kordon kanı kullanılır.


Leave A Reply