Kötü Bir Üne Sahip Yırtıcı Bir Hayvan, Sırtlanlar Hakkında Bilgiler

4
Advertisement

Sırtlan nasıl bir hayvandır? Sırtlan hayvanının özellikleri, beslenmesi, yaşam koşulları hakkında bilgi. Sırtlanın yakın akrabaları.

Sırtlan

Sırtlan; (Lat. Hyaena). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Etçiller takımının Kedimsiler üst familyasına giren bir hayvandır. Afrika’da yaşar. Bel kemiği arkaya doğru eğimli olduğu için omuzları arka ayaklarından daha yüksektir. Bu durum sırtlana kamburumsu bir görünüm verir. Yelesi sert ve kalındır. Kafası iri, kulakları büyük, çenesi keskin dişlidir. Bu dişlerle kemikleri ufalayabilir. Ayakları dörder parmaklıdır yeri kazanacak kadar güçlüdür. Postu seyrek kıllıdır. Rengi esmer benekli gri ya da kirli kehribar sarısıdır. Kuyruğu kısadır. Erkeği dişisine oranla daha iridir. Sırtlan leşle beslenen memeli bir hayvandır.

Sırtlan

Geceleri yerleşik alanların çevresinde dolaşarak av kovalar. Genellikle büyük sürüler halinde dolaşır ve avlanırlar. Görme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Bu sayede avını çok uzaktan algılayabilir. Av olarak genellikle küçük boylu olan koyun, keçi, buzağı ye öteki hayvanların yavrularını seçer. Dişisi 110 günlük bir gebelikten sonra bir batında 3-4 yavru doğurur. Ortalama ömrü 25 yıldır. Benekli sırtlan ve boz sırtlan başlıca türleridir.

Sırtlan

Advertisement
Sırtlangiller, (Lat. Hyaenidae).

Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Etçiler takımının Kedimsiler üst familyasına giren bir familyadır. Afrika, Yakındoğu ve Hindistan’da yaşarlar. Kurt iriliğinde hayvanlardır. Basık kısa vücutları, kalın boğazları, iri başları ve küt geniz ağız-burun bölümleri belirgin özellikleridir. Ön ayakları arka ayaklarına oranla daha uzun, kuyrukları kısadır. Büyük, koyu renkli ve tüysüz kulakları, eğri duruşlu gözleri ve koyu renkli büyük burunları vardır. Gündüzleri mağaralarda ve çalılıklar arasında geçirdikten sonra geceleri sürüler halinde dolaşır ve avlanırlar. Erkekler gebelik süresince ve sonrasında dişiyi korurlar. Çok yırtıcı hayvanlardan oluşan sırtlangiller, saldırmaya ve öldürmeye yatkın olmadıkları için başka hayvanların avlanıp tamamını yemedikleri leşlerle beslenmeyi yeğlerler. Bu nedenle doğada temizleyici hayvanlar olarak önemli bir doğal denge öğesidirler. İki cins ve üç türü vardır.

Türleri: Çizgili sırtlan, boz sırtlan, benekli sırtlan.
En Yakın Akrabaları: Firavun Fareleridir.


4 yorum

Leave A Reply