Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Kredi Notu nedir? Findeks kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi Notu nası sorgulanır gibi konular ile ilgili bilgi içeren yazımız.

Kredi Notu ya da piyasada artık son dönemlerde bilinen ismi ile Findeks kredi notunuz Türkiye içerisinde faaliyet gösteren bankalar ile yapmış olduğunuz ilişkilerden (ödemeler, kredi kartı kullanımı, kredi ödemeleri.v.b.) kaynaklı tarafınıza atanan bir skordur. Bir puandır.

Bu sistemde bir puanlama sistematiği bulunmaktadır ve bu sistematikte edinmiş olduğunuz puan karşlılığı olarak sizi kaba tarif ile riskli ya da güvenilir bir kişi olarak tanımlarlar. Eğer hiçbir bankacılık faaliyetiniz yok ise bu puan hesaplanamaz yani herhangi bir kredi notunuz olmaz. Bu sebeple bir kredi notunuzunj olmasını istiyorsanız eğer düşük limitli de olsa bir banka kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak bu şekilde zamanla bir kredi notunuz ortaya çıkacaktır.

Findeks Kredi Notu Skalası

Findeks Kredi Notu Skalası

KREDİ NOTU NE İŞE YARAR?

Findeks kredi notunuz sizin bir bankadan kredi, kredi kartı ya da başka bir kredili ürün kullanırken bankanın size bu ürünü verip vermemesine yarayan bir nottur. Yani kredi kullanmak istiyorsanız eğer bankaya başvurursunuz ve banka eğer ki sizin kredi notunuzu yüksek olduğunu görürse krediyi size verir hem de bazı bankalar Kredi Notu yüksek olanlara daha düşük faiz ile kredi kullandırırken eğer ki kredi notunuz düşük ya da istenen limitin çok altında ise bankalardan kredi almanız oldukça zor olacaktır. Bu sebeple Kredi Notu bankalardan kredili ürün kullanmak isteyen herkes için oldukça büyük öneme sahip bir puandır.

Kredi Notu Sorgulama Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Notunuzu öğrenmek çok basittir. Öncelikle kredi notunuzu sadece ve sadece küçük bir cüzi ücret ödeyerek öğrenebildiğinizi belirtleim. ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenemezsiniz. Şu anki rakam ise 4 TL civarında olup bankadan bankaya bazen değişebilmektedir.

Kredi Notunuzu ya Findeks sitesine üye olarak öğrenebilirsiniz ya da çalışmış olduğunuz bankanın internet şubesi üzerinden kredi Notu öğrenme menüsü üzerinden ücreti de ödeyerek hemen ulaşabilirsiniz.

Advertisement

Kredi notunuzu öğrenirken aynı zamanda mevcut bankalar ile olan tüm ilişkinizi de detayları ile görebileceksiniz. hangi banakya kredi ödemeleriniz var ödeme performansınız nedir? kredi kartı kullanım, limit ve borç durumunu da rahatlıkla görebileceksiniz.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Neleri Kontrol Etmeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

Findeks Kredi Notu Sadece Bireyler İçin midir?

Kredi Notu sadece bireyler için değil aynı zamanda kurumsal şirketler içinde hesaplanmakta ve bir şirketin kredibilitesi de bu şekilde bankalar tarafından anlaşılmaktadır. Zaten kurumsal şirketler ya da KOBİ ler bu konuda uzman kişiler ile çalıştıkları için sürekli olarak bu puanı bilir ve buna göre bankalar ile olan ilişkileriniz düzenlemektedirler.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Kredi Notu kavramı hayatımıza girdiğinden beridir ki kişiler bankalara kredi başvurusunda bulundukları vakit ne ile karşılaşacaklarını çok iyi bilmektedirler. Şunu da unutmayın ki eğer bir banka kredinizi onaylamaz ise lütfen diğer bankalara da defalarca kredi başvurusunda bulunmayın. Bir banka sizin kredinizi kredi notunuzun düşük olması sebebi ile onaylamadıysa eğer diğer bankalarda %99 ihtimal ile onaylamayacaktır. İşin daha da kötüsü sürekli olarak krediye başvurmak ve red cevabı almak da Kredi Notunuzu düşüren bir sebeptir. Durduk yere kredi notunuzun daha da düşmesine lütfen sebep olmayınız.


Leave A Reply