Unicorn (Tek Boynuzlu At) İle İlgili İlginç Bilgiler, Gerçekler

0
Advertisement

Unicorn, tek boynuzlu at nedir, nerede geçer, gerçek midir? Unicornların özellikleri, haklarında ilginç gerçekler, bilgiler.

Unicorn (Tek Boynuzlu At)

Tek boynuzlu at, birçok efsanede ve çocuk hikayesinde var olan kurgusal bir karakterdir. Tek boynuzlu atlar genellikle başından çıkıntı yapan uzun boynuzlu beyaz at benzeri bir canlı olarak tasvir edilir. Çeşitli kültürlerde saflık ve zarafetin simgesi olarak gösterilir ve bazen hastaları iyileştirebilir. Yunanlı yazarlar unicornların gerçek olduklarına inandıklarından mitolojiye değil tarih hesaplarına dahil ettiler. Var olduklarını ispatlamak için yapılan çabalar, mamut veya gergedan fosillerinden sözde bir tek boynuzlu ata ait olduğu iddaalarında ibarettir. Folklor ve efsanelerde varolmalarına rağmen, şimdiye kadar var olduklarına dair bir delil yoktur.

İlginç Unicorn Gerçekler:

M.Ö. 15000 yıllarına dayanan Fransa’nın Lascaux Mağaralarında bir unicorn tasviri bulundu. Ancak buradaki unicornun iki boynuzu vardı.

Batı edebiyatında, ilk unicornlar, M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren Ctesias’ın eserlerinde görülür. Unicornun mor bir başı, beyaz gövdesi, çok renkli (kırmızı, siyah ve beyaz) boynuzu ve mavi gözlerinin olduğundan bahsedilir.

Marco Polo, seyahatlerinde ‘tek boynuzlu atlar’ ile karşılaştı. Onları çok çirkin ve unicornlara benzemeyen olarak nitelendirdi – ancak gerçekte gördükleri gergedanlardı.

Advertisement

Cengiz Han, ülkeyi fethetmek için Hindistan’a giderken ordusunu geri çevirdi. Tek boynuzlu bir kadın gördüğünü ve bunun ölen babasından geri dönmesi için bir işaret olduğunu söyledi.

Julius Caesar bir zamanlar gördüğü tek boynuzlu bir kuşun tarifini yapmıştır.

Unicornun boynuzu bir zamanlar çok para ediyordu. Alman tüccarlar, papaya 1560 yılında astronomik bir para karşılığı bir unicorn boynuzu sattılar.

1741 yılının sonlarında bile Londra İngiltere’de toz halindeki unicorn boynuzu satan eczaneler vardı.

1400’lerde unicorn ve yarım unicorn diye adlandırılan altın sikkeleri vardı.

Bazı unikornlar büyük kanatlarla tasvir edilirler ve uçabilirler. Bu tek boynuzluların bu türlerine Pegasi denilir. Pegasus, kanatlı bir at anlamına gelir ancak Pegasus bir unicorn değildir.

Advertisement

Avrupa folkloru, unicornu vahşi olarak gösterirken, Avrupa’nın doğusundaki ülkelerde unicornlar uysal ve nazik olarak tanımlanır.

Bazıları, bir tek boynuzlu at görmenin iyi şansa getireceğine inanıyor.

Ünlü tek boynuzlu atlar arasında Buttercup (Toy Story 3), My Little Pony, Nico the Unicorn ve filmler, kitaplar ve TV şovlarında tasvir edilen yüzlercesi bulunuyor.


Leave A Reply