La Traviata Opera Konusu (Giuseppe Verdi), Özeti, Karakterleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

La Traviata Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? La Traviata Operasının konusu, ilk gösterimi, özeti, hakkında bilgi.

LA TRAVİATA

Dört perdelik operadır.

Metin: Francesco Maria Piave.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1853 Venedik.
Türkiye’de ilk oynanış: 1954 Ankara.

Başlıca kişiler:

Violetta Valery (Soprano), Flora Bervoir (Mezzosoprano), Alfredo Germont (Tenor), Giorgio Germont (Bariton).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyılda Paris.

Advertisement

Konusu:

Çağın güzel kadınlarından Violetta, evinde düzenlediği bir eğlence gecesine gelen taşralı genç Alfredo’yu görür görmez sevmiş, kadını öteden beri çok beğenen delikanlı bu sevgiyi tüm heyecanıyla cevaplamıştır. Bu derin aşk Violetta’nın tuttuğu bir sayfiye evinde sürmekte, kadın masrafları karşılamak için her fedakarlığı yapmaktadır Fakat günün birinde Alfredo’nun babası gelerek kadından oğlunu bırakmasını ister. Violetta sevdiğinin geleceğini düşünerek bir mektupla veda edip gider. Babasının davranışından haberi olmayan Alfredo onun eski hafif hayatına duyduğu özlem nedeniyle gittiğini sanarak öç almayı kararlaştırır.

Violetta’nın arkadaşı Flora Bervoix tarafından düzenlenen bir eğlenceye katılır, kumar oynar, kazandığı paraları aynı eğlenceye bir baronla gelmiş olan Violetta’nın yüzüne fırlatır. Olay zaten hasta olan Violetta’yı büsbütün bitirmiş, son saatleri gelip çatmıştır. Bu arada Alfredo’nun babasından bir mektup gelir. Bu mektupta Alfredo’nun baronla düello yaptığı, onu hafifçe yaraladığı bildirilmekte, delikanlının geleceği haber verilmekte ve her ikisine de mutluluk dilenmektedir. Gerçi Alfredo gelir, ancak bu geliş Violetta’nın son nefesine biraz mutluluk katmaktan başka bir işe yaramaz.

Verdi, 19. yüzyıl ortalarında özellikle Avrupa’da geniş yankılar yapan bir roman ve oyunun etkisinde kalmış, Piave’nin bu yapıt üzerine kurulu metnini kısa sürede bestelemiştir. Roman ve oyun Alexandre Dumasfils’in «La Dame aux Camélia — Kameyalı Kadın»dır. Verdi, büyük umutlarla işlediği operasını Venedik’de sahneye koydurmuş, fakat Violetta rolündeki sopranonun aşın sağlıklı görünüşü ve kötü giysiler nedeniyle başarı sağlanamamıştır. «La Traviata», müziğindeki olağanüstü lirizmle haklı olan başarıyı elde etmiş, yüzyılı aşan bir süredir opera sahnelerindeki yerini korumuştur.

Tanınmış bölümler:

«Libiamo, libiamo» (Alfredo-Violetta), «Un di felice» (Alfredo Violetta), «Ah fors’é lui» (Violetta), «De’miei bollenti spiriti» (Alfredo), «Non sapete quale affeto» (Giorgio Germont-Violetta), «Di provenza il mar» (Giorgio Germont), «Ad-dio! del passato» (Violetta).


Leave A Reply