Langston Hughes Kimdir?

0
Advertisement

Langston Hughes kimdir? Langston Hughes hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri ve kitapları hakkında bilgi.

Langston HughesLangston Hughes; (d. 1 Şubat 1902, Joplin, Missouri – ö. 22 Mayıs 1967, New York kenti, ABD), ABD’li Siyah şair ve yazar. Ülkesindeki Siyahların yaşantılarını anlatan kitaplarıyla tanınır.

Anne ve babası doğumundan kısa bir süre sonra boşandılar. Annesi ve anneannesi tarafından yetiştirilen Hughes, ortaöğrenimini Cleveland’da tamamladı. Okulu bitirdiği yaz, “The Negro Speaks of Rivers” (Siyah Adam Irmakları Anlatıyor) adlı şiirini yazdı. 1921’de Crisis adlı dergide yayımlanan bu şiir büyük ilgi gördü.

1921-22 yıllarında Columbia Üniversitesi’ ne devam ettikten sonra okulu bırakarak, bütün zamanını “büyük kara kent” adını verdiği Harlem’i keşfetmeye ayırdı. Bir süre sonra Afrika’ya giden bir yük gemisine kamarot olarak girdi. Ardından Avrupa’nın çeşitli ülkelerini dolaştı. Ülkesine döndükten sonra, Opportunity dergisinin açtığı şiir yarışmasını kazandı (1925). Ertesi yıl da Witter Bynner Şiir Ödülü’nü aldı.

Washington, D.C.’deki bir otelde komi olarak çalıştığı sırada, oraya gelen müşterilerden şair Vachel Lindsay’in tabağının yanına üç şiirini bırakarak gazetecilerin kendisiyle ilgilenmesini sağladı. Bu olayın hemen ardından Pennsylvania’daki Lincoln Üniversitesi’nden burs kazandı ve 1929’da üniversiteyi bitirene değin iki şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplardan, The Weary Blues (1926; Yorgun Blues) çok beğenildi. Fine Clothes to the Jew (1927; Yahudiye Güzel Giysiler) adlı kitabı ise adı ve açık sözlü anlatımı nedeniyle sert eleştirilere hedef oldu. Üniversiteyi bitirişinden birkaç ay sonra yayımladığı düzyazı türündeki ilk kitabı Not Without Laughter (1930; Gülmeden Olmaz) ise büyük ilgi gördü. 1930’larda şiiri siyasal bir nitelik kazanmaya başladı. Hughes bu dönemde Sovyetler Birliği, Japonya ve Haiti gezilerine çıktı; gazeteci olarak İspanya İç Savaşı’na (1936-39) katıldı (1937).

Öykü, roman, tiyatro gibi alanlarda da yapıtlar veren Hughes’un The Ways of White Folks (1934; Şu Beyazların işleri) adlı kitabı öykülerini içerir. The Big Sea (1940; Koca Deniz) ise yaşamının ilk 28 yılını kapsayan bir otobiyografidir. Öteki yapıtları arasında, A Pictorial History of the Negro in America (1956; Amerikalı Siyahların Resimli Tarihi), The Poetry of the Negro (1949; Siyah Şiiri) ve Arna Bontemps ile birlikte yazdığı The Book of Negro Folklore (1958; Siyah Folkloru Kitabı) adlı antolojileri sayılabilir. Aynca, başta müziğini Kurt Weill’ın bestelediği Street Scene (Sokak Sahnesi) adlı opera olmak üzere çok sayıda oyun yazmış, Federico Garcia Lorca ve Gabriela Mistral’ın şiirlerini İngilizceye çevirmiştir. Ölümünden sonra yayımlanan The Panther and the Lash (1967; Panter ve Kamçı) adlı şiir kitabı Siyahların öfkesini ve 1960 ların militan ruhunu yansıtır. Hughes, önce Chicago Defender ve Post’ta yayımlanan makalelerinde, daha sonra da kitaplarında ve oyunlarında kullandığı Jesse B. Semple ya da daha yaygın biçimiyle Simple (Saf) adlı komik karakterle de ünlüdür.

Advertisement

Kitaplarından bazıları Türkçede Memleket Özlemi (1961), Seçme Şiirler (1971), Özgürlük Gibi Sözler (1985), Alabama’da Şafak (1985) ve Ertelenmiş Düş Kurgusu (1990) adlarıyla yayımlanmıştır.


Leave A Reply