Lescol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lescol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lescol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lescol neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Lescol

Lescol

Kullanımları

Fluvastatin, “kötü” kolesterol ve yağları (LDL, trigliseritler gibi) düşürmek ve kandaki “iyi” kolesterolü (HDL) yükseltmek için uygun bir diyetle birlikte kullanılır. “Statinler” olarak bilinen bir grup ilaca aittir. Karaciğer tarafından yapılan kolesterol miktarını azaltarak çalışır. “Kötü” kolesterol ve trigliseritleri düşürmek ve “iyi” kolesterolü yükseltmek kalp hastalığı riskini azaltır ve felç ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Uygun bir diyet yemeye ek olarak (düşük kolesterol / az yağlı diyet gibi), bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişiklikleri egzersiz, aşırı kilolu ise kilo vermeyi ve sigarayı bırakmayı içerir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Lescol nasıl kullanılır?

Fluvastatin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle akşamları günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Bazı hastalar bu ilacı günde iki kez almaya yönlendirilebilir. Kapsülleri açmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Kolesterolünüzü (kolestiramin veya kolestipol gibi safra asidi bağlayıcı reçineler) düşürmek için başka ilaçlar da kullanıyorsanız, bu ilaçları aldıktan en az 1 saat önce veya en az 4 saat sonra fluvastatin alın. Bu ürünler fluvastatin ile reaksiyona girerek tam emilimini önleyebilir.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatlerde almayı unutmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek kolesterol veya trigliseritli çoğu insan hasta hissetmez.

Doktorunuzun diyet ve egzersiz hakkındaki tavsiyelerine uymaya devam etmek çok önemlidir. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 4 hafta kadar sürebilir.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı olabilir. Bu etki devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Fluvastatin alan çok az insanda hafif hafıza problemleri veya karışıklık olabilir. Bu nadir etkiler ortaya çıkarsa, doktorunuzla konuşun.

Nadiren, statinler diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç nadiren kas problemlerine neden olabilir (nadiren rabdomiyoliz ve otoimmün miyopati adı verilen çok ciddi durumlara yol açabilir). Tedavi sırasında bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz ve doktorunuz bu ilacı durdurduktan sonra bu semptomlar devam ederse derhal doktorunuza söyleyin: kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik (özellikle ateş veya olağandışı yorgunluk ile), böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı).

Bu ilaç nadiren karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza söyleyin: gözlerde / ciltte sararma, koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı / kusma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Fluvastatin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, alkol kullanımı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Alkollü içecekleri sınırlayın. Günlük alkol kullanımı, özellikle fluvastatin ile kombine edildiğinde karaciğer problemleri riskinizi artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kas problemlerine daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Fluvastatin, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, bu ilacı alırken hamileliği önlemek önemlidir. Daha fazla ayrıntı ve bu ilacı kullanırken güvenilir doğum kontrol formlarının (prezervatif, doğum kontrol hapları gibi) kullanımını tartışmak için doktorunuza danışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kolşisin, daptomisin, gemfibrozil, fenitoin.

Fluvastatin alırken herhangi bir kırmızı maya pirinç ürünü almayın, çünkü bazı kırmızı maya pirinç ürünleri de lovastatin adı verilen bir statin içerebilir. Fluvastatin ve kırmızı maya pirinç ürünlerini birlikte almak ciddi kas ve karaciğer problemleri riskinizi artırabilir.


Leave A Reply