Ludwig Bamberger Kimdir? Alman Ekonomist ve Siyasetçinin Hayatı

0
Advertisement

Ludwig Bamberger kimdir? Alman iktisatçı ve siyaset yazarı olan Ludwig Bamberger hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Ludwig Bamberger

Ludwig Bamberger, (d. 22 Temmuz 1823, Mainz, Hessen – ö. 14 Mart 1899, Berlin), iktisatçı ve siyaset yazarıdır. Önceleri radikal eğilimli olmakla birlikte, sonralan Bismarck‘ ın liberalizm karşıtı görüşlerine yaklaşmıştır.

Ludwig Bamberger
Yahudi bir aileden gelen Bamberger, Fransız hukuku öğrencisiyken 1848 Devrimi’nin etkisiyle radikal eğilimler kazandı. Bir gazetede yayın yönetmeni oldu. 1849’da Pfalz’da baş gösteren cumhuriyetçi ayaklanmaya katıldı ve gıyabında ölüm cezasına çarptınldı. 1866 affı ile ülkesine dönene değin bir Londra bankasının Paris şubesinin yöneticiliğini yaptı.

Bu yıllarda Bismarck‘a olan hayranlığı giderek arttı; bütün demokratik gruplarla ilişkisini kesti. 1870’te Bismarck’ın isteği üzerine Fransız-Alman barış görüşmelerine katıldı ve 1871’de Ulusal Liberal Parti’den Reichstag’a (Parlamento) girdi. Alman madeni paralarının standartlaştırmasını, altın standardı sisteminin benimsenmesini ve Reichsbank’ın kurulmasını sağladı. Bismarck’ın Sosyalist Parti’yi yasadışı ilan etmesini ve demiryollarının kamulaştırılmasını desteklediyse de, 1878’den sonra Bismarck’ın koruyucu gümrük duvarları, devlet sosyalizmi ve sömürgeci yayılma politikalarına karşı çıktı. 1880’de Ulusal Liberal Parti’den ayrılarak Sezession (Ayrılık) Partisi’ni kurdu. Ardından da birkaç yıl süreyle, daha sonra Alman imparatoru olan III. Friedrich’in karısı veliaht prenses Victoria’nın güvenilir danışmanı oldu.

Özel bankacı Adelbert Delbrück ile 22 Ocak 1870’te Berlin’de dış ticaret için uzman bir banka olarak Deutsche Bank’ı kurdu. 1892’de siyasi hayattan çekildi ve 1899’da öldü.

Bamberg

Bamberg; Almanya’nın güneyinde, Bavyera Eyaleti’nde kenttir. Regnitz Irmağı kıyısında, ırmağın Main’e katıldığı noktanın 5 km yukarısında, Nürnberg’in 50 km kuzeyinde yer alır. Main ile Tuna ırmaklarını birbirine bağlayan Ludwig Kanalı’nın kuzey sınırını oluşturur. Endüstri (metalürji, elektronik donanımı, kâğıt, pamuklu dokuma), kültür (Nürnberg Üniversitesi, Astronomi Enstitüsü, Bamberger Senfoni Orkestrası vb) merkezidir.

Advertisement

Tarih. 902’de küçük bir kasaba olarak kurulan kent, 1007’de II. Henry tarafından bir piskoposluk merkezi durumuna getirildi ve 1802’de Bavyera topraklarına katılana kadar din devletinin yönetim merkezi olarak kaldı. 1817’de başpiskoposluk konumu kazandı. Yapımına 1004’te başlanan, 13. yüzyılda bitirilen geç roman ve erken gotik biçemlerindeki katedral, 12. yüzyılda yapılan St. Michael Kilisesi, iki piskoposluk sarayı vb kentin, ortaçağdaki öneminin birer kanıtıdır.


Leave A Reply