Manikür Nedir?

0

Manikür nedir? Manikür ne demek? Manikür ile ilgili olarak genel bilgilerin paylaşıldığı yazımız. Manikür nasıl yapılır?

Manikür
Tırnakların kesilmesi, temizlenmesi, düzeltilmesi, diplerindeki derilerin alınması, bazen de boyanması gibi işleri içine alan tırnak bakımına «manikür» denir.

Advertisement

Manikür, genel olarak kuaför ve güzellik salonlarında yapıldığı gibi evde de yapılabilir. Manikürün kendine has bazı özel kesici, temizleyici âletleri vardır. Önce parmaklar, elin dayanabileceği ısıdaki sıcak, sabunlu suyun bulunduğu küçük bir tasa batırılır, 5-10 dakika tutulur. Tırnakların dibindeki ince, fazla deriler böylece yumuşatıldıktan sonra bir âletle tırnaktan ayırılır, ya ince uçlu tırnak makası ile, ya da bu iş için özel olarak yapılmış, ucu tırnak kıvrımını andıran bir makasla kesilir. Bu iş yapılırken derilerin çok dipten kesilmemesine, kanamamasına dikkat edilir. Sonra, tırnaklar istenilen boyda, düzgün olarak kesilir. Makasın kesişiyle meydana gelen köşeler, çıkıntılar törpü ile düzeltilir. Kadınlar, sonradan tırnaklarını bir tırnak cilâsı ile boyıyarak manikürlerini tamamlarlar. Erkeklerin maniküründe tırnaklar boyanmaz.

Tırnak bakımının, ayak tırnakları için yapılanına ise «pedikür» denir.


Leave A Reply