Aristotle Onassis Kimdir?

0
Advertisement

Aristotle Onassis kimdir ve ne yapmıştır? Aristotle Onassis hayatı, biyografisi, iş hayatı ve kariyeri hakkında bilgi.

Aristotle Onassis

Aristotle Onassis; (d. 15 Ocak 1906, İzmir – ö. 15 Mart 1975, Paris, Fransa), Yunanlı armatör ve işadamıdır. Dev tanker ve yük gemileriyle, birçok ülke donanmasından daha büyük olan bir ticaret filosu kurmuştur.

Tütün ticaretinden zengin olan ailesi, Türk ordusunun İzmir’e girmesinden sonra 1922’de Yunanistan’a kaçtı. Onassis oradan ailesince Güney Amerika’ya gönderildi ve Buenos Aires’teki United River Plate Téléphoné Co.’ya gececi santral memuru olarak girdi. Ayrıca bir aile dostunun yardımıyla gündüzleri tütün ithalatıyla uğraşmaya başladı. Arjantin’de ithal Doğu tütünlerinin kullanımını yüzde 10’dan 35’e yükseltince telefon şirketindeki işini bıraktı. Tütün satışlarından aldığı yüzde 5 komisyonla iki yılda 100 bin ABD Doları kazandı.

1928’de Yunan hükümeti adına Arjantin’le bir ticaret anlaşması için görüşmeler yapmakla görevlendirildi, ardından Yunanistan’ın Buenos Aires konsolosluğuna getirildi. Bu arada sigara üretimi ve hammadde ticaretine de el atarak işlerini büyüttü. Yirmi beş yaşına geldiğinde serveti 1 milyon ABD Doları’na ulaşmıştı. 1932’de bir Kanada şirketinden 120 bin ABD Doları’na altı yük gemisi satın aldı. Navlun ücretlerinin artırılmasından sonra başka gemiler aldı; 1940’larda ve 1950’lerde filosunu daha da genişletti. 1953’te Monte Carlo Kumarhanesi’nin yanı sıra tiyatrolar, oteller ve başka taşınmaz mallara sahip olan Société des Bains de Mer’in çoğunluk hisselerini satın aldı. 1946’da evlendiği, armatör Stavros Livanos’un kızı Athina Livanos’tan 1960’ta boşanan Onassis, opera sanatçısı Maria Callas’la uzun süreli bir ilişkinin ardından 1968’de eski ABD başkanı John F. Kennedy’nin dul eşi Jacqueline Bouvier Kennedy ile evlendi. Öldüğünde tahminlere göre 500 milyon ABD Doları’nı aşan bir serveti vardı.

Advertisement

Leave A Reply