Asur Kraliçesi Semiramis Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yabancı kaynaklarda Amytis of Media olarak geçen Asur Kraliçesi Semiramis hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

semiramis

Bir Asur kraliçesidir. Hayatı çeşitli hikayelere, efsanelere konu olmuştur. Gerçekten yaşayıp yaşamadığı da kesin olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklarda Semiramis’ten Babil devletinin kurucusu, İran ve Mısır devletlerinin de fâtihi diye bahsedilir.

Efsaneye göre, Semiramis, Balık tanrıçası Derçeto ile Asurlu bir delikanlının kızıdır. Annesi onu dünyaya getirdikten sonra, ormanda bırakıp kaçmıştı. Semiramis’i güvercinler besledi. En sonunda, kralın çobanı kızı görüp
yanına aldı, evlat edindi, yetiştirdi. Semiramis büyüdükçe eşsiz güzelliğiyle herkesin dikkatini çekmeye başlamıştı. Devrin kralı da onun güzelliğine hayran olanların başında geliyordu. Kral onunla evlendi. Böylece, Semiramis kraliçe oldu. Kralın Ölümünden sonra da kırk yıl Asur devletinin başında kaldı. Bir rivayete göre Semiramis’i tahttan oğlu uzaklaştırmış, bir başka rivayete göre de Semiramis birdenbire ortadan kaybolmuştur.

Adı üzerinde efsaneler yaratılmış birçok tarihi, yarı tarihi kişiler gibi Semiramis de daha ilk çağlardan beri çeşitli sanat eserlerine konu olmuştur.

Advertisement

Leave A Reply