Mary Anning Kimdir? Fosil Avcısı Paleontologun Hayatı ve Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

Mary Anning kimdir ve ne yapmıştır? Fosil koleksiyoncusu, paleontologun hayatı, çalışmaları ve hakkında gerçekler..

Mary Anning

Kaynak: commons.wikimedia.org

MARY ANNING (1799 – 1847)

Mary Anning, 1799 yılında İngiltere’nin güneybatısındaki Lyme Regis kasabasında doğdu. Babası, çevrede fosil toplama işiyle uğraşan bir tamirciydi ve Mary’ye de bu işi öğretti. Mary, çocukluğundan itibaren deniz kenarındaki kaya ve kayalıklarda fosil aramaya başladı. Bu araştırmaları, ailesine yardım etmek için de yapmaktaydı.

1811 yılında, 12 yaşındayken, Mary ve ailesi Lyme Regis yakınlarındaki bir kumsalda buldukları bir fosilin dünya çapında üne kavuşmasına sebep oldular. Bu fosil, ilk olarak “ichthyosaurus” olarak adlandırıldı ve bu fosilin bulunuşu, Mary Anning’in paleontolojideki çalışmalarına başlamasını sağladı.

Mary Anning, ilerleyen yıllarda da birçok önemli fosil keşfetti. 1823 yılında, “pterosaur” isimli uçan bir sürüngenin fosilini buldu ve bu, o dönemdeki bilim dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Ayrıca, “pleisiosaur” adı verilen deniz canlılarının da birçok fosilini buldu.

Ancak, Mary Anning’in çalışmaları o dönemde kadın olması sebebiyle pek kabul görmedi ve bazı bilim adamları, onun çalışmalarını küçümsedi. Ancak, o, çalışmalarına devam etti ve birçok önemli fosil keşfi yaptı.

Mary Anning’in keşfettiği fosiller, o dönemde evrim teorisinin ortaya çıkmasına da yardımcı oldu. Charles Darwin, 1830’larda, Anning’in keşfettiği fosillerden yararlandı ve evrim teorisini geliştirmesine yardımcı oldu.

Advertisement

Mary Anning, 1847 yılında, 47 yaşında, kanserden hayatını kaybetti. Ölümünden sonra, çalışmaları daha da takdir edildi ve onun fosil koleksiyonu, birçok müzede sergilendi.

Bugün, Mary Anning, paleontolojide önemli bir figür olarak kabul edilmektedir. Onun çalışmaları, kadınların bilim dünyasındaki yerlerinin daha iyi anlaşılmasına da katkıda bulunmuştur.

Kaynak 2

Mary Anning, İngiliz fosil koleksiyoncusu ve paleontologdu. Mary ve Joseph Anning, Anning ailesinin on çocuğundan yaşayan ikisiydi. İngiltere’nin güney kıyısında Jurassiz döneminin fosilleriyle zengin Lyme Regis’te yaşarlardı.

Babaları marangozluk yapar, fosil çıkartıp satardı. 1810’da ölünce aile yaşamını sürdürmek için fosil aramaya devam ettiler. Mary Anning 12 yaşındayken denizde yaşayan dinozorlardan ichthyosaurus’un iskeletini buldu. Kendini fosil aramaya vererek daha yüzlercesini keşfetmesine rağmen sadece profesyonel fosil koleksiyoncusu Thomas Birch’ün yardımıyla aşırı yoksulluktan kurtulabildiler. Mary Anning’in yaşamı süresince yaptıkları hiç takdir edilmedi.

 • Önemli başarıları: Su fosillerin ilk iskeletlerini buldu: ichthyosaurus, 1811; plesiosaurusus, 1821; pterodactyl, 1828
Mary Anning fosiller

Jeolog Henry De la Beche, 1830’da  Duria Antiquior’u büyük ölçüde Anning tarafından bulunan fosillere dayanarak boyadı. Kaynak: commons.wikimedia.org

Mary Anning Hakkında Gerçekler

 • Mary Anning, İngiltere’nin Lyme Regis şehrinde, turistlere satmak üzere fosil bulmak için kayalıkları araştıran bir marangoz ustasının çocuğu olarak dünyaya geldi.
 • Ailesi çok fakir olmasına rağmen, ailesinin üye olduğu bir cemaatçi Pazar okulunda okumayı ve yazmayı öğrendi.
 • Lyme Regis, popüler bir tatil beldesiydi ve yerel halk, turistlere satmak için meraklıları için uçurumlardan kazmıştı. Kıyı kayalıkları, Blue Lias olarak bilinen jeolojik bir oluşumun parçasıydı ve kireçtaşı ve şeyl katmanlarından oluşuyor. İngiltere’nin en zengin fosil yataklarından biridir ancak uçurumlar istikrarsız ve tehlikelidir.
 • 1811’de Mary ve kardeşi Joseph, 23 pound’a sattıkları 17 metrelik bir iktiyozor iskeleti buldular.
 • Yarbay Thomas James Birch istikrarlı ve önemli bir müşteriydi ve iskeleti William Bullock’a Londra’da sergilemek için verdiğinde aileyi ünlü kılan da oydu.
 • 10 Aralık 1823’te ilk tam Plesiosaurus’u ve 1828’de ilk pterosaur’u buldu.
 • Kendi kendine öğrenmesine rağmen, saygın bir paleontolog oldu ve teknik çizimleri çok detaylı ve doğruydu.
 • 1826’da fosillerinin satışından elde edilen para, Avrupa ve New York’tan önemli jeologlar tarafından ziyaret edilen Anning’s Fosil Deposu adlı bir dükkan açmasına izin verdi.
 • 1839’da Journal of Natural History’e yeni bir cinsin keşfi iddiasını sorgulamak için yazdı ve dergi mektubunun bir kısmını yayınladı.
 • Oxford’da jeoloji hocası William Buckland, onunla sık sık fosil avlamasıyla ünlenmiştir.
 • Garip bezoar taşlarının dinozorların gerçekten fosilleşmiş dışkıları olduğuna dair önemli bilimsel keşfi onunla paylaştı.
 • Henry De la Beche, Britanya’nın önde gelen jeologlarından biri ve Anning’in çocukluk arkadaşıydı.
 • Arkadaşı William Buckland sayesinde, İngiliz Bilim İlerleme Derneği ve İngiliz hükümeti onun büyük katkılarını takdir etti ve ona yılda 25 poundluk bir sivil liste emekli maaşı verdi.
 • Meme kanserinden ölümünün ardından Jeoloji Derneği başkanı, dernek toplantısında bir kadına ilk kez övgüde bulunan bir methiye verdi.
 • 2009’da Kraliyet Cemiyeti, bilim tarihini en çok etkileyen on İngiliz kadın listesine Anning’i dahil etti.


Leave A Reply