Mavi Hastalık Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Mavi Hastalık nasıl bir hastalıktır? Mavi hastalığın belirtileri, tedavisi nasıl olur? Mavi hastalık hakkında bilgi.

kalp

Kaynak: pixabay.com

Mavi Hastalık; kalpte doğuştan olan bir oluşum bozukluğudur. Sağ ve sol karıncıkları ayıran duvarda bir açıklık ve akciğere giden arterde bir daralma vardır. Bu durumda kan dolaşımına kanı pompalayan sol kalpteki direnç, akciğerlere kanı pompalayan sağ kalpteki dirençten daha az olur. Bu nedenle sağ kalpten septumdaki açıklıktan kanın bir bölümü akciğerlere gidip taze oksijen alacağına, sol karıncığa geçer. Septumdaki açıklık ve pulmoner arterdeki darlıkla birlikte sağ karıncık normalden fazla gelişmiş ve aorta kalbin sağ tarafına doğru yer değişmiştir.

Belirtileri:

Ağır mavi hastalık olaylarında çocuk doğumundan ya da ilk üç aydan başlayarak sürekli yada fazla hareket ettiğinde morarır. Halk arasında bu çocuklara mavi çocuk adı verilir. Çocuklar sık sık öksürürler, yemek yemede güçlük çekerler. Ağladıklarında ya da güldüklerinde daha da morarırlar. Oyun çağında bu çocukların çok çabuk yoruldukları ve oynarken nefes darlığına düştükleri, bazen de bayıldıkları görülür. Bu çocuklar biraz yorulduklarında çömelme gereksinimi duyarlar. Orta şiddetteki mavi hastalık olaylarında ise çocuk dinlenirken morarmaz. Fakat oynadığı ya da herhangi bir kas etkinliği gösterdiğinde bir süre sonra morarma gelişir. Hafif şiddetteki mavi hastalık olaylarında ise çocuk oynadığında bile morarmaz.

Tedavisi:

Tek tedavi ameliyattır. Son yıllarda kalp cerrahisi üzerinde geliştirilen yeni yöntemlerle doğuştan kalp hastalıkları ve özellikle mavi hastalık tedavisi konusunda büyük aşamalar gerçekleştirildi.


Leave A Reply