Max Delbrück Kimdir? Nobel Ödüllü Biyofizikçinin Hayatı, Çalışmaları

0
Advertisement

Max Delbrück kimdir ve ne yapmıştır? Nobel Ödüllü biyofizikçinin hayatı, virüsler ve bakteriyofaj üzerine çalışmaları, bilime katkıları hakkında bilgi.

Max Delbrück

Kaynak: commons.wikimedia.org

Max Ludwig Henning Delbrück, (4 Eylül 1906 – 9 Mart 1981), Alman-Amerikalı biyofizikçidir. O, Salvador Luria ve Alfred Hershey, “virüslerin replikasyon mekanizması ve genetik yapısı ile ilgili keşifleri için” 1969 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü paylaştılar. Delbruck saçılımını ilk tahmin eden oydu.

Max Delbruck, babasının Berlin Üniversitesi’nde tarih profesörü olduğu Berlin’de doğdu. 1937’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve 1945’te ABD vatandaşı oldu. Max’in erkek kardeşi Justus ve iki kayınbiraderi Klaus ve Dietrich Bonhoeffer direnişte aktiftiler ve 1945’te Naziler tarafından idam edildiler.

Eğitimi ve Çalışmaları

1930’da Göttingen Üniversitesi’nde fizik alanında doktora yaptı ve 1932’de uranyumun nötronlarla ışınlanması konusundaki araştırmasında Lisa Meitner’in asistanı oldu. 1933’te, Delbruck saçılması olarak bilinen bir boşlukta bir Coulomb alanının polarizasyonu tarafından gama ışınlarının saçılması üzerine bir makale yazdı. 1937’de California Institute of Technology’deki yeni moleküler biyoloji araştırma programında meyve sineğinin genetiğini araştırmak için Rockefeller Vakfı’ndan burs aldı. Bakteri ve bakteriyofajları araştırdı.

1939’da yayınlanan, virüslerin katlanarak değil, tek adımda çoğaldığını bildiren “Bakteriyofajın büyümesi” adlı kitabın yazarlarından biriydi. 1940’tan 1947’ye kadar Vanderbilt Üniversitesi’nde fizik dersleri verdi. 1942’de o ve Indiana Üniversitesi’nden Salvador Luria, rastgele mutasyonun aracılık ettiği virüs enfeksiyonuna karşı bakteriyel direnç hakkında bir makale yayınladı. 1945’te Washington Üniversitesi’nden Luria ve Alfred Hershey, New York’taki Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda bakteriyofaj genetiği üzerine bir kurs açtı. Moleküler biyoloji alanının gelişmesinde etkili oldular. Virüslerle yaptıkları çalışmalardan dolayı Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü paylaştılar.

1947’den emekliliğine kadar Caltech’te biyoloji profesörüydü. Max Delbrück, 9 Mart 1981 Pazartesi akşamı California, Pasadena’daki Huntington Memorial Hastanesinde 74 yaşında öldü. Genlerin mutasyona yatkınlığı üzerine yaptığı çalışmalar, DNA’nın hücresel yapısında Francis Crick ve James Watson‘ı etkiledi.

Advertisement

Diğer Ödülleri

Nobel Ödülü’ne ek olarak Delbrück, 1967’de Kraliyet Cemiyeti’nin (ForMemRS) Yabancı Üyesi seçildi. 1970 yılında EMBO Üyesi seçildi. Eskiden biyolojik fizik ödülü olarak bilinen Max Delbruck Ödülü, Amerikan Fizik Derneği tarafından ve onun onuruna verilir. Almanya, Berlin’deki Max Delbrück Merkezi, Helmholtz Derneği’nin moleküler tıp ulusal araştırma merkezi de onun adını taşıyor.


Leave A Reply