Maydanoz Bitkisinin Özellikleri Çeşitleri Yararı Hakkında Ansiklopedik Bilgi

2
Advertisement

Maydanoz nasıl bir bitkidir, bitkinin özellikleri nelerdir? Maydanozun içindeki vitaminler, çeşitleri, Maydanozgiller hakkında bilgi.

maydanoz

Maydanoz Hakkında Bilgi

Maydanoz; (Lat. Petroselinum sativum). İkiçenekliler sınıfının Maydanozgiller familyasından iki yıllık otsu bir bitkidir. Dünyanın hemen her yerinde yetiştirilir. Avrupa ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde yabani olanlarına da rastlanır. Çok eski çağlardan bu yana yaprakları ve kökü için yetiştirilir. Yaprakları güzel kokulu, parçalı ve yeşil renklidir. Bu yapraklar salatalara ve yemeklere tat ve koku vermek için kullanılır. Gövdesi dik ve köşeli olup boyu 30-80 cm. arasında değişir. Kökü kazık biçiminde, basit, bazen de dallıdır. Yaprakları saplı, tüysüz, çeşitli biçimlerdedir. Çiçek durumu şemsiye biçimindedir. Armut biçimindeki meyvesi tüysüz, yeşilimsi esmer renklidir. Bu meyveler, bir uçucu yağ ile glikozit içerir. Kökü de uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit içerir.

Tohumları küçük, esmer renklidir, meyveden elde edilen uçucu yağ, idrar söktürücü, midevi ve tansiyon yükseltici olarak kullanılır. Aynı özelliklere sahip olan kökünden de haşlanmış halde iştah açıcı ve idrar söktürücü olarak tıpta yararlanılır. Yaprakları A, C ve K vitamini bakımından zengindir. Bu yapraklar 2000 yıldan bu yana kültüre alınmıştır. Üretimi ekim, şubat ve mart aylarında tohumla yapılır, sebze bahçelerinde gölgelik alanlardaki tavalara tohumları ekilir ve tohumlar çimleninceye kadar bol su verilir. 3-4 hafta sonra çimlenme gerçekleşir. Demet haline getirilen yaprakları pazarlarda tüketime gönderilir.

Başlıca çeşitleri:

Küçük yapraklı maydanoz; yılda 3-4 kez yaprak alınır, Türkiye’nin her yanında yetiştirilir. İri yapraklı maydanoz; bol verimlidir ve tutulan bir çeşittir. Özellikle İstanbul ve çevresinde yetiştirilir. Kök maydanozu; büyük kentlerdeki sebze bahçelerinde etli kökü yemeklere eklenir.

Maydanozgiller, (Lat. Umbelliferae).

İki çenekliler sınıfının Şemsiydiler takımından bir familyadır. Ilıman bölgelerin bitkileri olmakla birlikte hemen hemen dünyanın her yanında yetişirler. Genellikle sebze olarak kullanılırlar. Uçucu yağ içeren, çoğu zehirli, reçine taşıyan, bir ya da çok yıllık, otsu, ender olarak dip bölümü odunsu bitkileri içeren bir familyadır. Gövdelerinin içi boştur. Toprak altında, kalın kazık kökleri ya da rizomları vardır. Çiçekler küçük, sarı, beyaz, pembe ya da yeşil renklidir.

Advertisement

Uçucu yağ ve reçine içeren bu familyanın bitkileri kokuludur. Yaklaşık 125 cins ve 2900 türü vardır. 80’den fazla cinsi ve 400 kadar türü Türkiye’de yetişir. Anason, maydanoz, dereotu, kereviz, havuç, kimyon, kişniş gibileri sebze ve baharat olarak; hıltan ve rezene tıpta kullanılanlar olduğu gibi, baldıran gibi zehirli olanları vardır.


2 yorum

Leave A Reply