Merkezi Uyku Apnesi Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

0
Advertisement

Merkezi Uyku Apnesi nedir, belirtileri nelerdir? Merkezi Uyku Apnesi nedenleri ve tedavi seçenekleri nelerdir, hakkında bilgi.

Merkezi Uyku Apnesi Nedir?

Merkezi uyku apnesi, uyku sırasında kısa bir süre nefes almayı bıraktığınız bir uyku bozukluğudur. Uyurken apne anları gece boyunca tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Nefesinizin kesilmesi beyninizin sinyalinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Beyniniz anlık olarak kaslarınıza nefes almasını söylemeyi unutur.

uyku apnesi

Merkezi uyku apnesi, obstrüktif uyku apnesi ile aynı değildir. Obstrüktif uyku apnesi, tıkanmış hava yollarından dolayı solunumun kesilmesidir. Merkezi uyku apnesi olan kişilerin solunum yollarında tıkanıklıkları yoktur. Sorun beyin ve nefesinizi kontrol eden kaslar arasındaki bağlantıdadır. Merkezi uyku apnesi, obstrüktif uyku apnesinden çok daha az yaygındır.

Merkezi Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?

Altta yatan sağlık koşulları çoğu merkezi uyku apnesi vakasına neden olur. Merkezi bir uyku apnesi atağı sırasında, beyin sapınız solunum kaslarınıza düzgün çalışmasını söyleyemez. Beyin sapınız, beyninizin omuriliğinize bağlanan bölümüdür. Beyin sapını, omuriliği veya kalbi etkileyen tıbbi durumlar, merkezi uyku apnesi geliştirmenize neden olabilir.

Bu koşullara örnekler:

Advertisement
 • inme
 • kalp krizi
 • konjestif kalp yetmezliği
 • Cheyne-Stokes solunumu adı verilen zayıf bir nefes alma modeli
 • ensefalit (beynin iltihabı)
 • servikal omurgada artrit
 • Parkinson hastalığı (hareket, denge ve kas kontrolünü etkileyen bazı sinir sistemlerinin yaşa bağlı olarak bozulması)
 • omurgada cerrahi veya radyasyon tedavileri

Bazı ilaçlar ayrıca ilaca bağlı apne adı verilen bir tür merkezi uyku apnesine neden olabilir. Opioid ilaçlar, düzensiz solunum paternlerine yol açabilen güçlü ağrı kesicilerdir. Bazı durumlarda, bu düzensiz kalıbın bir parçası olarak nefes almayı geçici olarak durdurabilir.

Merkezi uyku apnesine katkıda bulunabilecek ilaçlar şunları içerir:

 • kodein
 • morfin
 • oksikodon

Doktorunuz merkezi uyku apnesinizin nedenini belirleyemiyorsa, idiyopatik merkezi uyku apnesiniz vardır.

Merkezi Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Merkezi uyku apnesinin en sık görülen semptomu, uyku sırasında solunumun kısa süreli durmasıdır. Bazı insanlar nefes almayı durdurmak yerine çok sığ nefes alırlar. Nefes darlığıyla uyanabilirsiniz. Oksijen eksikliği gece boyunca sık sık uyanmanıza neden olabilir ve uykusuzluğa yol açabilir.

Merkezi uyku apnesi ile ilişkili diğer semptomlar, kesintili bir gece uykusunun bir sonucu olarak gün boyunca ortaya çıkar. Gün boyunca çok uykulu hissedebilir, görevlere odaklanmakta zorluk çekebilir veya uyandığınızda baş ağrınız olabilir.

Parkinson hastalığının veya diğer nörolojik durumların neden olduğu merkezi uyku apnesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek semptomlarla karakterize edilebilir:

Advertisement
 • yutma güçlüğü
 • konuşma düzenindeki değişiklikler
 • ses değişiklikleri
 • genel zayıflık

uyku apnesi

Merkezi Uyku Apnesi Tedavileri Nelerdir?

Altta yatan tıbbi durumları yönetmek, merkezi uyku apnesinin ilk tedavi hattıdır. İlaçlar konjestif kalp yetmezliğini, Parkinson hastalığını ve diğer kalp veya sinir sistemi durumlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bu ilaçlar uyku sırasında solunumunuzun durmasına neden oluyorsa, opioid ilaçlarını kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıca solunum mekanizmanızı uyarmak için asetazolamid gibi ilaçlar da reçete edebilir.

Oksijen takviyesi ve uyku sırasında hava basıncının düzenlenmesi, merkezi uyku apnesi olan birçok insan için etkili tedavilerdir.

Sürekli Pozitif Hava Basıncı (CPAP)

CPAP, uyurken hava yollarınızda sabit bir basınç kaynağı sağlar. Gece boyunca basınçlı hava sağlayan burnunuza ve ağzınıza bir maske takılır. CPAP, obstrüktif uyku apnesini tedavi eder, ancak merkezi uyku apnesi olan kişiler için de yararlı olabilir.

İki Seviyeli Pozitif Hava Basıncı (BPAP)

Bu işlem, nefes alırken hava basıncını daha yüksek bir seviyeye ve nefes verirken daha düşük bir seviyeye ayarlar. BPAP ayrıca bir yüz maskesi kullanır.

Uyarlamalı Servo-Havalandırma (ASV)

ASV uyurken nefesinizi izler. Bilgisayarlı sistem nefes alma düzeninizi “hatırlar”. Basınçlı bir sistem, apne ataklarını önlemek için solunum düzenini düzenler.

İdiyopatik merkezi uyku apnesi olan insanlar tedaviye çoğunlukla iyi yanıt verirler. Merkezi uyku apnesi tedavisinin genel yararları, durumun kesin nedenine göre değişir.


Leave A Reply