Midas’ın Kulakları Operası Konusu Karakterleri Hakkında Bilgi (Ferit Tüzün)

0
Advertisement

Midas’ın Kulakları Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Midas’ın Kulakları Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

Midas'ın Kulakları

Midas’ın Kulakları; İki bölümden kurulu gülünçlü operadır.

  • Metin: Güngör Dilmen,
  • Besteci: Ferit Tüzün
  • İlk oynanış: 1968, İstanbul.
  • Başlıca kişiler: Midas (Bariton), Berberbaşı (konuşan rol), Apollon (Tenor), Pan (Tenor), Ay Tanrıçası (Soprano), Heykelcibaşı (Bariton), Birinci Sakallı (Bariton), İkinci Sakallı (Tenor), Birinci Adam (Bariton), İkinci Adam (Tenor), Birinci Çığırtkan (Bariton), İkinci Çığırtkan (Tenor).
  • Konunun Kaynağı: Grek Mitologyası.

Operanın Konusu

Tanrı Apollon ve Tanrı Pan, aralarındaki müzik yarışmasına yargıcı olarak Frigya Kralı Midas’ı seçerler. Apollon lirle, Pan flüt’le yarışacaklardır. Önce Apollon çalmaya koyulur çalgısını, ama lirin sesini Midas’dan başka kimse duyamamaktadır. Korkunun ürünü olan bu açık aldatmacaya baş kaldıran berberi kral dışarı atar. Pan alır çalgısını eline, etkin ezgiler dizeler, halkın coşkun gösterileriyle bitirir. Midas uzun süre bocaladıktan sonra Pan’ı yarışmanın galibi olarak bildirir.

Apollo bu karara kızarak Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına dönüştürür. Zavallı Kral’ın tüm tasası kulaklarını gizlemektir. Sonunda gizini berbere açıklar. Berberin başkasına söylediğini duyarsa onu tabanlarını keçilere yalatıp güle güle öldürteceğini de ekler. Ancak bu giz berber için de taşınmaz bir yük olmaya başlamıştır. Saklayamayacağını anlayınca gider bir kuyuya anlatır olayı.

Frigyalılar için en önemli konu Midas’ın kulaklarıdır artık. Çünkü kralın gizini kuyu da saklayamamış suyu yoluyla sazlara geçmiştir. Sazlar rüzgâr estikçe “Midasın kulaklar: eşek kulakları!” diye seslenmektedir. Zamanla kulaklarına alışan Midas onları halkına göstermeye karar verir. Halk onu coşkuyla selamlar, bu durumuyla da sevdiğini belirtir. Ancak bu sırada Apollo gelerek Kralın cezasını bağışlarını söyler ve eşek kulaklarını bu kez insan kulaklarına dönüştürür. Aslında amacı onu böylece ikinci kez cezalandırmaktır. Halk insan kulaklı Midas’la alay ederken perde iner.

Advertisement

Leave A Reply