Moselle Irmağı Nerededir? Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Fransa ve Almanya’da içerisinde bulunan bir doğa harikası olan Moselle Irmağı hakkında genel ve coğrafi bilgiler.

Moselle Irmağı

Moselle Irmağı

Moselle Irmağı (Almanca; Mosel – Lüksemburgca; Musel), Fransa ve Almanya’da ırmak. Uzunluğu 550 km. Rhine Irmağı’nın sol kollarındandır. Kuzeydoğu Fransa’ da, Lorraine Bölgesi’nde, Vosges Yönetim Birimi’nde, aynı adı taşıyan dağlardan doğar. Dar bir vadide akar. Epinal’de Vosges’ları (Vojlar) terkeder, Lorraine Ovası’nı akaçlayarak kuzeye yönelir.

Almanya ile Lüksemburg Dukalığı sınırının bir bölümünü oluşturduktan sonra kuzeydoğuya kıvrılır. Almanya’ya girer. Aynı doğrultuda, Rhienland-Pfalz Eyaleti topraklarında derin bir vadide, şistli Rhine kütlesi içinde sık büklümler çizerek Koblenz’de Rhine ırmağı’na katılır. Koblenz-Metz arası kanallaştırılmış bölümü, 1.500 tonaja kadar olan mavnaların ulaşımına elverişlidir. Üzerinde çok sayıda hidroelektrik santral kuruludur.

Moselle Irmağı

İsmi

Moselle ismi, Moselle’ye paralel olarak akan Meuse’un Latin tanımı olan Latin Mosella, Latin Mosella aracılığıyla Kelt adı formundan Mosela’dan türetilmiştir. Böylece Mosella “Küçük Meuse” idi. Moselle ilk olarak Tacitus tarafından Yıllıkları’nın 13. Kitabında ve Tarihlerinin 4. Kitabında kaydedilmiştir.

Romalı şair Ausonius, onu 4. yüzyılın başlarında edebi bir tema haline getirdi. Bu Geç Antik Çağ şairi ve Trier İmparatorluk Mahkemesi (Kaiserhof) hocası, 371 tarihli Mosella adlı şiirinde, Bingen’den Hunsrück tepeleri üzerinden Moselle’ye giden bir yolculuğu anlattı. Yolda Trier, Via Ausonius adını almıştır. Ausonius, Roma hükümdarlarının politikaları sayesinde nehir boyunca ve Moselle vadisinde gelişen ve zengin manzaraları anlatıyor. Nehir daha sonra adını iki Fransız şehrine adını verdi: Moselle ve Meurthe-et-Moselle.

Advertisement
Coğrafya

Moselle’nin kaynağı, Vosges’teki Ballon d’Alsace’nin batı yamaçlarında Col de Bussang’da deniz seviyesinden 715 metre (2,346 ft) yüksekte yer almaktadır. 544 km sonra, NHN deniz seviyesinden 59 metre yükseklikte Koblenz’deki Deutsches Eck’de Ren Nehri’ne boşalmaktadır. Fransa’daki nehrin uzunluğu 314 km’dir. 39 km’lik kısmı Almanya ve Lüksemburg arasındaki sınırı oluşturur ve 208 km yalnızca Almanya sınırları içerisinde akar.

Moselle, Vosges’in batısındaki Lorraine bölgesinden akar. Daha aşağı akışta, Almanya’da Moselle vadisi, Eifel ve Hunsrück dağ bölgeleri arasındaki bölünmeyi oluşturur.

Moselle’nin ağzındaki ortalama akış hızı 328 metreküptür. Bu da onu Ren nehrinin Aare’den sonra hacimce en büyük ikinci kolu haline getirir.


Leave A Reply