Mucize (Wonder) Kitap Özeti Konusu Karakterler, R. J. Palacio

0
Advertisement

R. J. Palacio’nın Mucize (Wonder) isimli kitabının özeti nasıldır? Mucize kitabının konusu, karakterler ve özeti, roman hakkında bilgi.

Mucize (Wonder)

Mucize, Raquel Jaramillo tarafından R. J. Palacio takma adıyla, 14 Şubat 2012’de yayınlanan bir çocuk romanıdır.

Mucize (Wonder) Kitap

Kitabın Özeti;

Kitap şu kelimelerle başlıyor: “Normal bir çocuk gibi olduğumu söyleyebilirsin. Bir ailem var, bilgisayarım var, Xbox’ım var”. August daha sonra ailesinden bahseder ve sonra şöyle der: “Benim adım August. Sana nasıl göründüğümü söyleyemem. Muhtemelen hayal ettiğinden daha kötü”. August “Auggie” Pullman, ebeveynleri ile birlikte Yukarı Manhattan’daki North River Heights’ta yaşayan, evde eğitim gören beşinci sınıf öğrencisidir. Yüzünü şekilsiz bırakan Treacher Collins sendromu olarak bilinen tıbbi bir durumu vardır. Durumu nedeniyle, Ausgust annesi tarafından evde eğitim görüyordur; ancak, onun daha büyük bir dünya yaşamasını isteyen anne ve babası, beşinci sınıfa başlaması için onu özel bir ortaokul olan Beecher Hazırlık programına kaydettirirler. August’un kendisinden daha büyük Olivia “Via” Pullman adında bir de kız kardeşi vardır ve Via genellikle erkek kardeşinin ihtiyaçlarını kendisinin önüne koyar.

Okulun ilk gününde, August dikkat çekmemeye çalışır. Ancak çabaları boşadır ve müdürün okulda August’a yardım etmesini istediği öğrencilerden biri olan Julian, görünüşü hakkında hemen zorbalığa başlar. August zamanla Jack ve Summer adındaki sınıf arkadaşlarıyla arkadaşlık kurar ve her ikisi de onu Julian’ın alaylarından korumaktadır.

Ancak Cadılar Bayramında August kostümüyle tanınmazken Jack’in de kendisi ile alay ettiğine kulak misafiri olur. August kendini sınıf arkadaşlarından ve ailesinden soyutlar. Okula geri döndüğünde Jack’i görmezden gelir ancak Summer’a olayı anlatır. Jack, yaptıklarından dolayı utanır ve Julian’ı suratına bir yumruk sallayarak okuldan uzaklaştırılmasına neden olur. Kış tatilinde Jack, August ile barışır.

Advertisement

Okul yılı ilerledikçe, August’un karşılaştığı zorbalıklar daha ciddi bir hale gelir ve Jack’e kadar uzanır. Julian ve birkaç arkadaşı August ve Jack’i hedef alırlar. Buna ek olarak, Julian’ın annesi August’un okula devam etmesiyle ilgili endişelerini dile getirerek, görünüşünün diğer öğrencilere kaldırmayacakları bir yük olabileceğini savunur.

Mucize (Wonder) Film Posteri

Mucize (Wonder) Film Posteri

Okul Oyunu

Via, yeni okulundaki kimsenin erkek kardeşinin durumunu bilmediği için rahattır ve annesine August’un okul oyununa katılmasını istemediğini söyler. August kulak misafiri olur, çok öfkelenir ve odadan fırlar. Kız kardeşi, yeni arkadaşlarının onu görmesinden utanmaktadır.

Bu arada, Via’nın en iyi arkadaşı Miranda, bilinmeyen bir nedenden dolayı Via’dan kaçmaya başlamıştır. Hem Miranda hem de Via okul oyunundaki başrol için seçmelere katılır ve Miranda rolü alır. Ancak, açılış gecesinde Miranda, Via’nın ailesini seyirciler arasında görür ve hasta rolü yapar, böylece Via başrolü oynayabilir. Miranda yaz kampında kendini yalnız hissettiğinde, diğer kampçıların sempatisi ve dostluğunu kazanmak için Auggie’nin kendi erkek kardeşi olduğunu iddia etmiştir. Miranda bu aldatmacanın suçluluğu ile, Via’dan kaçmaya başlamıştır ancak Via’nın başrolü almasına izin verince iki arkadaşın arası düzelir. Via’nın ailesi kutlama için her iki kızı da akşam yemeğine çıkarır.

Auggie’nin öğretim yılının sonunda, öğrenciler doğada üç günlük bir geziye davet edilir. August başlangıçta gitmek konusunda endişelidir. Ancak, Julian’ın (davranışları nedeniyle iki hafta uzaklaştırıldığı için) katılmayacağını duyduktan sonra, arkadaşlarına seyahatte katılmaya karar verir. O ve Jack ormanda keşfe çıktıkları geceye kadar çok eğlenirler. Ormanda, Auggie’yle alay eden yedinci sınıf öğrencileri tarafından saldırıya uğrarlar, ancak Julian’ın arkadaşları onları bulur ve zorbalarla savaşır. Auggie bu olaydan sonra kendini diğer öğrencilere daha yakın hissetmeye başlar.

Yaz tatili yaklaşırken, August, Julian’ın okala geri dönmeyeceğini duyunca rahatlar. Mezuniyet töreninde August’a, ‘öğretim yılı boyunca belirli alanlarda kayda değer veya örnek davranışlarında’ dolayı ‘Henry Ward Beecher Madalyası’ verilir. Oğluyla inanılmaz derecede gurur duyan August’un annesi, onun bir ‘mucize’ olduğunu söyler.

mucize karakterler

Advertisement

Karakterler

August “Auggie” Pullman

Auggie, yüz deformitesi ile doğan on yaşında bir çocuktur. Auggie’nin istediği tek şey normal hissetmektir, ancak hayatı boyunca başkalarının bakışlarına ve onlardan kaçınmaya alışmak zorunda kalır. Roman, Auggie’nin ilk kez gerçek bir okula gitme ve oradaki ilk yılı boyunca önemli ölçüde büyüme hikayesini anlatıyor.

Olvia “Via” Pullman

Auggie’nin ablası Via, bazen kendisini ailesinin daha az önemli çocuğu gibi hisseder, çünkü herkes genellikle Auggie’nin ihtiyaçlarını ilk sıraya koyar. Romanın başlangıcında yepyeni bir liseye başlıyor.

Isabel Pullman

Auggie’yi derinden seven ve gerçekten onun için en iyisini isteyen Auggie’nin annesidir.

Nate Pullman

Auggie ile özel bir ilişkisi olan ve onu korumak isteyen Auggie’nin babası, Auggie’nin büyümesinin ve olgunlaşmasının önemli olduğunu kabul ediyor.

Jack Will

Okulda Bay Tushman’ın Auggie ile iletişim kurmasını ve arkadaş olmasını istediğini söyleyen bir çocuktur. Jack ilk başta bu fikre karşıdır, ama sonunda Auggie’nin arkadaşı olur; Sonunda ikisi ilişkilerini düzenler ve Jack, Auggie ile gerçek ve dürüst bir dost olur.

Summer Dawson

Auggie’nin okuldaki diğer yakın arkadaşıdır. Summer, ilk gün öğle yemeğinde Auggie ile oturuyor, başlangıçta onun için üzülüyor, ancak sonunda onunla vakit geçirmeye devam ediyor.

Julian Albans

Hikayenin ana düşmanı: Auggie’ye sürekli olarak kaba olan ve Jack Auggie’nin arkadaşı olmaya karar verdiğinde tüm okulu Jack’e karşı çevirmeye çalışan bir çocuktur

Miranda

Via’nın en iyi arkadaşı. Miranda her zaman Auggie’ye son derece yakındır ve onu kendi küçük kardeşi gibi seviyordur.


Leave A Reply