Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

0

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır? Renkli ve beyaz giysilerdeki mürekkep, tükenmez kalem lekesini çıkarmak için ne yapmak gerekir, kullanılacak malzemeler ve yöntemler.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi :

Pamuklu, keten beyaz kumaşlardan mürekkep lekesi javel suyu veya çamaşır suyu ile sonra asit oksalik ile çıkarılır. Mürekkep dökülen yere hemen un, talk pudrası veya tebeşir tozu serperek fazlalık alınır. Geriye kalan rengi açılarak (javel suyu veya çamaşır suyu ile) çıkartılır. Eğer pes lekesi bırakmış ise, bu da asit oksalik ile çıkarılır. Mürekkep lekesi halı üzerinde borakslı sıcak su ile çıkarılır. Yünlü kumaşlardan makarnasuyu ile silinerek veya içinde lekeli yer bekletilerek çıkarılır.

Tükenmez kalem Lekesi :

Mavi ispirto veya benzinle çıkartılır. Saf alkol de bu işi görebilir. Leke çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra su ile iyice çalkalanmalıdır.

Renkli Lekeler :

İlk bakışta kolay tanınan lekelerdir. Leke yapan maddenin özelliğine göre, değişik renkte olurlar. Kan, ter, meyve, boya, çay, pas, çimen küf v.b. tür lekeler değişik renklerde görünürler.

Renkli lekeler, kumaş eşyanın özelliğine göre renk açıcı maddelerden çamaşır suyu, asit kostik, limon asidi, boraks gibi birisi kullanılarak çıkartılır. Beyaz pamuklu kumaş üzerindeki meyve lekesi şöyle bir işleme tâbi tutulur. Bir kaba sıcak su konur. İçine 1 fincan çamaşır suyu dökülür. Lekeli kısım ya bu suya batırılır. Veya bu su ile silinip durulanır.

Yosun Lekeleri :

Mavi ispirto ile silinerek çıkarılır.

Zift Ve Katran Lekesi :

Önce kabuk olan kısım alınır, kalan kısım ılıtılmış okaliptüs yağı ile yumuşatılır. Eğer leke eskimiş ve kolay çıkmıyorsa işlem birkaç defa tekrarlanır.

Çimen Lekesi:

Saf alkol veya mavi ispirto ile silinir, ılık su ile çalkalanır.

Dudak Boyası Lekesi :

Okaliptüs yağı, gliserin veya aseton ile silinmelidir. Sun’i kumaşlardaki lekeler çıkarılmadan önce, başka bir yerinde denenmelidir.


Leave A Reply