Mutluluk İle İlgili Kompozisyonlar, Mutluluk Konulu Yazı Örnekleri

2
Advertisement

Mutluluk ile ilgili kompozisyonlar. 2 adet mutluluk, mutlu olmak ve insanların neden mutlu olması gerektiği ile ilgili yazı / kompozisyon

mutlu

Kaynak : pixabay.com

MUTLULUK ve ZENGİNLİK

Mutluluk ve zenginlik birbirinden apayrı şeylerdir. Mutlu bir kimse demek, gönlü rahat, neşesi yerinde, her yeni günü sevinçle karşılayan ve yaşama isteğiyle dolu insan demektir. Ondaki kalp rahatı, yaşama zevki hiçbir şeyle değişilemez. Böyle bir kimse için zengin olmak bir değer taşımaz. Onca, başı göklere değen apartmanlarla kulübeler arasında fark yoktur.

Zengin olmak demek her zaman mutlu olmak demek değildir. Yüzbinlerce zengin, günlerini kendilerine bir parça neşe verebilecek, yaşama zevki aşılayabilecek şeyler arkasından koşmakla geçirirler. Dale Carnegie «Her gününü mutlu bir gülümseme ile karşılayan insan, mutlu sayılır» diyor. Bundan da anlaşılıyor ki mutluluğun yanında zenginliğin lâfı olmaz.

Çok zengin, fakat hasta bir kimse düşünelim. Dünyanın bütün nimetleri önüne serilse yine de bir değeri yoktur. Çünkü o, yaşam için en önemli şeyini, yani sağlığını yitirmiştir. Bir insanın sağlığı olmadıktan sonra istersen Karun’un hazinelerini önüne yığ, ne çıkar!..

Zenginlik insana bütün dünya nimetlerinden yararlanma olanağını verebildiği halde, yalnızca mutluluğu elde etmeye yeterli değildir. Çünkü dünyada para ile elde edilemiyen birtakım şeyler vardır ki, onların başında da mutluluk gelir.

———————————————————–

Advertisement

SAADET

Mutluluk her insana göre değişen bir kavramdır. Bizim mutluluk diye karşıladığımız bir olay size hiç bir zevk ve haz vermeyebilir. Örneğin; futbolun ne olduğunu bilmeyen, hiçbir maç seyretmemiş olan bir insan, Galatasaray – Fenerbahçe maçını, televizyonun başında heyecanla dinleyenler karşısında tamamen ilgisiz kalabilir. Hatta onlara hayret dahi edebilir.

Ama asıl mutluluk, topluluklara, gelişme şartlarına, bilgi ve görgüye göre değil, bütün insanları aynı zevk ve mutluluk duyma birliği içinde birleştiren gerçek mutluluktur. Bu da ancak bizden başkalarına yardım etmekten zevk alma duygusunun içimizde kökleşmesiyle mümkün olur.

İyi ve doğru bildiğimiz hedeflere yürürken elimizdeki bütün araç ve gereçleri inandığımız fikir hizmetinde bir uşak gibi kullanabilirsek, menfaate dayanmayan gerçek mutluluğu da tatmış oluruz.

Mutluluk, başkalarına yardım etmekten zevk duyabilir hale geldik mi kapımızı çalar. Faziletli olduğumuz ölçüde mutluluğumuz artar. Çıkar duygusundan uzaklaşmakla mutluluğa biraz daha yaklaşmış oluruz.


2 yorum

Leave A Reply