Napolyon’un Büyük Aşkı Joséphine de Beauharnais’ın Hayatı ve Aşk Mektupları

0
Advertisement

Joséphine de Beauharnais kimdir? Napoleon Bonaparte’nin eşi Joséphine de Beauharnais’in hayatı, biyografisi, hakkında bilgi.

Joséphine de Beauharnais; (1763-1814)

Fransız tarihinin en ünlü simalarından biri, Napoléon Bonaparte‘ın karısıdır. Martinik adasında fakir bir Fransız ‘çiftçisinin kızıydı. Onyedi yaşına bastığı zaman Vikont Alexandre Beauharnais ile evlendi. Bir oğlu (Eugène), bir de kızı (Hortense) oldu. Beauharnais Fransız İhtilâli sırasında başı kesilerek idam edildi. Josephine de uzun zaman hapiste kaldı, giyotine gitmekten kendini güç kurtardı.

Josephine, serbest kaldıktan kısa bir süre sonra, devrin en ileri gelen hükümet adamlarından biri olan Vikont Paul Barras’ın nüfuzundan faydalanarak eski kocasına ait para ve malın bir kısmını yeniden ele geçirdi, Paris kibar çevrelerinde en çok aranılan kadınlardan biri oldu. Napoléon’la da Barras’ın evinde tanıştı, 1796’da evlendiler.

Josephine, zeki, bilgili bir kadındı. Napoléon imparator ilân edildiği zaman, Josephine de kocasının önünde diz çöküp onu selâmlamak istemişti. Napoléon, tacı önce kendi başına, sonra da karısının başına koyarak, onu da imparatoriçe ilân etti.

Napoléon’la Josephine’in çocukları olmadı. 1809’da Napoléon, tahta bir erkek vâris bırakmadan ölmek korkusu içinde kıvranmaya başlamıştı. Tahta vâris bırakmazsa imparatorluğun da ilerisi tehlikeye düşecekti. En sonunda, Josephine’den ayrılmaya karar verdi. Karı-koca acı bir anlaşma içinde vedalaştılar. Josephine, Paris yakınındaki malikânesine çekildi. Bir yıl sonra Napoléon, Marie-Louise ile evlendi, bir oğlu oldu.

Josephine, Fransız tarihinin en ilgi çekici kadınlarından biridir. Yaşadığı devirde, Paris modası onun elbiselerinden ilham alırdı. Josephine’in Napoléon‘a yazdığı mektuplar da dünya tarihinin en ünlü aşk mektupları arasında yer alır. Napoléon’la Josephine’in aşkları tarihin ünlü aşklarındandır. Josephine’in hayatı pek çok romancıya da konu olmuştur.

Advertisement

Josephine de Beauharnais yazdığı aşk mektubu örneği

Josephine de Beauharnais ve Napoleon Bonaparte arasındaki romantik ilişkilerinin bir parçasıdır ve onlar arasındaki derin sevgiyi yansıtır. Josephine, Napoleon’a yazdığı bir mektupta şu sözlere yer vermiştir:

“Sevgili Napolyon,

Her geçen gün seni daha çok seviyorum. Seninle olmak benim için en büyük mutluluğum ve seni her gün daha çok özlüyorum. Seninle evlenmem bana hayatım boyunca sürecek olan en iyi şey oldu ve ben her zaman seni seveceğim.

Seni çok özlediğimi söylemek isterim ama kelimelere dökemem. Seni hayal ettiğim her an, seninle olmanın ne kadar güzel olduğunu hatırlıyorum ve seni gerçekten çok seviyorum.

Sana kavuşmak için sabırsızlanıyorum ve seninle birlikte olmanın keyfini çıkarmanın hayalini kuruyorum. Seni sevginle ve saygıyla,

Josephine”

Advertisement


Leave A Reply