Nellie Bly Kimdir? 72 Günde Dünyayı Dolaşması İle Ünlü Kadın Gazeteci

0
Advertisement

Nellie Bly kimdir? Amerikalı ünlü bir kadın gazeteci olan Nellie Bly bu ününü 10 gün boyunca yatmış olduğu akıl hastanesi ve 72 günde yaptığı dünya turuna.

Nellie Bly Kimdir? 72 Günde Dünyayı Dolaşması İle Ünlü Kadın Gazeteci

Meslek: Gazeteci

Doğum Tarihi: 5 Mayıs 1864, Cochran’s Mills, Pennsylvania

Ölüm: 27 Ocak 1922 New York, New York

En çok bilinen: 72 günde dünyayı dolaşmak ve bir akıl hastanesinde 10 gün hasta taklidi yaparak haber yapmak

Advertisement

Nellie Bly nerede büyüdü?

Elizabeth Jane Cochran, 5 Mayıs 1864’te Cochran’s Mills, Pennsylvania’da doğdu. Kardeşleriyle oynamaktan hoşlanan akıllı bir kızdı. Sık sık ona “Pinky” lakabını kazandıran pembe elbiseler giyiyordu. Altı yaşındayken babası öldü ve aile zor zamanlar geçirdi. Aileye yardım etmek için garip işlerde çalıştı, ancak o sırada kadınlar için iş bulmak zordu. Öğretmen olmak istedi ama parası bittiğinde bir dönem sonra okulu bırakmak zorunda kaldı.

Gazeteci Olmak

Elizabeth 16 yaşındayken Pittsburgh gazetesinde kadınları zayıf ve değersiz olarak gösteren bir makale okudu. Bu yazı onu çok kızdırdı. Makalenin editörüne nasıl hissettiğini bildirmesi için bir mektup yazdı. Editör, yazdığı mektuptan ve tutkusundan çok etkilendi ve ona bir iş teklif etti! “Nellie Bly” kalem adını aldı ve gazete için yazılar yazmaya başladı.

1887’de Nellie New York’a taşındı. Koşulları rapor etmek için bir kadın akıl hastalıkları sığınma evine bir hasta olarak içeri girmesi istendi. İçeri girdikten sonra 10 gün boyunca kendi başına kalacaktı. Nellie bunun korkutucu ve tehlikeli olacağını biliyordu, ama yine de bu işi kabul etti.

Deli gibi davranmak

Sığınma evine girmek için Nellie deli gibi davranmak zorunda kaldı. Nellie bir pansiyona girdi ve paranoyak gibi davranmaya başladı. Doktorlar onu inceledi. Amnezi olduğunu iddia etti ve bunaldığına karar verdiler. Onu akıl hastanesine gönderdiler.

Akıl Hastanesinde!

Nellie’nin  karşılaştığı koşullar korkunçtu. Hastalara çürük yiyecekler ve kirli su veriliyordu. Buz gibi soğuk banyolara maruz bırakıldılar ve hemşireler tarafından istismar edildi. Hastane kendisi kirli ve sıçanlarla dolu. Hastalar, konuşmalarına, okumalarına veya hiçbir şey yapmalarına izin verilmediği saatlerce banklarda oturmaya zorlandı.

Ünlü Bir Muhabir

Nellie akıl hastanesinden çıktıktan sonra deneyimleri hakkında yazdı. Cesareti ve yazdıkları ile ünlü oldu. Ayrıca akıl hastanesinde yatan hastalarının kötü muamele görmesine ve durumlarının iyileştirilmesine yardımcı oldu. Nellie, 1800’lerin sonlarında kadınların haksız muamelesi hakkında daha fazla araştırma makalesi yazmaya devam etti.

Advertisement

Dünyada Nellie Bly

1888’de Nellie’nin bir makale için yeni bir fikri vardı. Rekor sürede dünya turu atmaya çalışacaktı. Amacı Jules Verne‘nin Seksen Günlerde Dünyada Öyküsü’nden kurgusal karakter Phileas Fogg‘tan daha kısa sürede dünyayı dolaşmaktı.

Nellie’nin rekor yolculuğu 14 Kasım 1889’da sabah saat 9: 40’da New Jersey, Hoboken’de Augusta Victoria gemisine bindiğinde başladı. İlk durağı İngiltere idi. Daha sonra Süveyş Kanalı üzerinden Fransa’ya, Yemen, Seylan, Singapur, Japonya ve San Francisco’ya gitti. Bazen gecikmeler veya kötü hava koşulları onu yavaşlattı.

Nellie San Francisco’ya geldiğinde, programın iki gün gerisindeydi. Ülkenin kuzey kesiminde büyük bir kar fırtınası yaşanması şansızlığını da yaşadı…. Şimdiye kadar Nellie’nin gezisi ülke çapında meşhur olmuştu. Çalıştığı gazete, ülkenin güney kesimine gitmesi için onun için özel bir tren kiraladı. Ülke çapında seyahat ederken, insanlar treniyle tanıştı. Sonunda New Jersey’ye 15: 51’de geldi. Ünlü gezisini 72 günde tamamlayarak rekor kıracaktı!

Daha sonra ki yaşamı

Nellie hayatı boyunca kadınların hakları için savaşmaya devam etti. 1895 yılında Robert Seaman ile evlendi. Robert öldüğünde Iron Clad Manufacturing’i devraldı. Daha sonra Nellie gazeteciliğe geri döndü. I. Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesine giden ilk kadındı.

Ölüm

Nellie Bly, 22 Ocak 1922’de New York’ta zatürreden öldü.

Nellie Bly hakkında ilginç gerçekler

  • “Nellie Bly” ismi Stephen Foster’ın “Nelly Bly” adlı şarkısından geliyor.
  • Akıl hastanesine girmeden önce Nellie, Meksika’da altı ay boyunca Meksikalılar hakkında yazdı. Hükümeti makalelerinden kızdırdı ve ülkeden kaçmak zorunda kaldı.
  • Rakip bir gazete, Nellie’yi dünyadaki yarışında yenmek için kendi muhabirlerini gönderdi. Diğer muhabir Elizabeth Bisland, dünyayı tersten dolaşmaya çalıştı ama yolculuğu dört gün sonra son erdi.
  • Değişik bir Çöp tenekesi ve yenilikçi bir süt tenekesi de dahil olmak üzere birçok buluş için patent aldı.


Leave A Reply