Nepal Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Nepal – Nepal ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Nepal Bayrağı ve Haritası

Advertisement

NEPAL Hakkında Bilgiler

Yüzölçümü: 147.181 km2.

Başkenti: Katmandu.

Dil: Nepalçe, Hinduca, Tibet lehçeleri.

Din: Hinduizm (% 86), Budizm (% 5.3), Müslümanlık (% 2.7).

Advertisement

Para birimi: 1 Nepal rupisi = 100 paisa

Başlıca kentleri: Wiratnagar, Lalitpur, Bhaktapur, Pokhara, Wirganj, Dharan, Mahendranagar, Nepalganj.

Güney Asya’da devlettir. Himalayalar‘da, Hindistan’ın kuzeydoğu sınırında yeralan Nepal Krallığı, güney, doğu ve batıdan Hindistan, kuzeyden Çin ve Tibet ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri;

Himalayalar’ın egemen olduğu ülkenin, ancak % 20′ lik bölümünde yükseklik 1.220 m’nin altındadır. Ülke, doğu ucu dışında, yükseklikleri kuzeye doğru artan üç ayrı bölgeye ayrılır: Deniz düzeyinden 1.200 m yükseltide, genişliği 32 km’yi aşmayan güneyde Terai Ovası; ırmak vadileriyle kesilen ve Cogra, Gandak ve Kosi ırmaklarının büyük havzalarını içeren orta bölümde Pohara Bölgesi (1.220-2.590 m); Annapurna (8.078 m) ile Dhaulagiri’ye (8.172 m) yükselen kuzeyde Büyük Himalaya Sıradağları. Nepal’in doğusunda uzanan Everest kütlesinde, Everest Tepesi (8.848 m) ve Kençencanga (8.598 m) gibi dünyanın en yüksek dorukları yer alır.

İklim;

Yüzey şekli bölümlerine göre değişen yükselti, iklimi belirleyici en önemli öğedir. Haziran ve temmuz aylarında esen muson rüzgârları tüm ülkeyi etkisi altına alır. Bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte, yıllık yağışın hemen yansı muson rüzgârlarının estiği döneme rastlar. Terai Ovası, sıcak ve nemlidir. Ovada sıcaklık ortalaması, ocakta 17°C, temmuzda 29°C’dir; yıllık yağış tutarı 1.000-2.000 mm arasında değişir. Ortalama yağışm yılda 1.475 mm’ye ulaştığı Pohara’da sıcaklık temmuzda 25°C, ocakta 10°C’dir. Yüksekliği 3.000 m’yi aşan dağlarda Alpler’e özgü bir iklim görülür.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Terai’de, yaprak döken tropikal ağaçlar, ırmak boylarındaki ormanları ve savanların bileşiminden oluşan bir bitki örtüsü egemendir. Burada az bulunan tek boynuzlu gergedan, leopar, giderek soyu tükenen bengal kaplanı, geyik ve pek çok kuş türü yaşar. Ülkenin orta bölümünde, en fazla meşe, akağaç ve çam ağaçları görülür. Bölgenin büyük bölümü tarıma açıldığından, burada çok az yaban hayvanlarına rastlanır. Daha yüksek bölgelerde en sık görülen bitkiler ladin, köknar, selvi ve karaçam ağaçlarıdır (2.600-3.000 m yükseklikte). Bu yüksekliğin üstünde alpin çayırları ve bitkileri yoğunluk kazanır. Yüksek bölgelerde yaşayan hayvanlar arasında yabankoyunu, yaban keçisi, miskgeyiği ve tibet sığırı sayılabilir.

Advertisement
Ekonomisi;

Tarım. Ülke topraklarının yaklaşık % 20’si tarıma elverişlidir. Katmandu Vadisi ve Terai Ovası, en verimli alanlardır. Başta pirinç olmak üzere, mısır, buğday, şekerkamışı, patates, darı başlıca tarım ürünleridir. Himalayalar’ın eteklerinde yetiştirilen tıbbi bitkiler, dünya pazarları için büyük önem taşır.

Hayvancılık. Hayvancılık, ekonomik açıdan önemlidir. Sığır, manda, keçi, koyun, domuz, kümes hayvanları, başlıca hayvan varlığıdır. Yıllık balık üretimi 2.300 tondur.

Endüstri. Ülkedeki ulaşım güçlüğü ve doğal kaynak yetersizliğinin oluşturduğu engelleri gözönüne alan hükümet, küçük ölçekli endüstrileri destekleme politikası izler. Jüt, şeker, deri, ayakkabı, sigara, kâğıt hamuru, çimento, metal eşya, başlıca endüstri dallarıdır. % 95’i hidroelektrik sandallarından elde edilen elektrik enerjisinin yıllık üretimi 400 milyon kWh’dır.

Doğal Kaynaklar. Doğal kaynaklar sınırlıdır. Bakır, demir filizi ve mermer yatakları bulunmasına karşın, damarlar zengin değildir. En önemli mineral mikadır. Güneyde yoğun alan kaplayan ormanlar, en önemli doğal kaynaktır.


Leave A Reply