Norveç Kralı 1. Inge Hayatı

0
Advertisement

Inge I kimdir ve ne yapmıştır? Norveç Kralı 1. Inge hayatı, biyografisi, hükümdarlık dönemi hakkında bilgi.

Norveç Kralı 1. Inge

Inge I Haraldsson, Ingi olarak da yazılır, takma adı Kambur Inge, Norveççe Inge Krokrygg (d. 1135 Norveç – ö. 1 Şubat 1161 Norveç), 1136-61 arasında Norveç kralıdır. Babası Norveç kralı IV. Harald Gille’nin (hd 1130-36) gayri meşru oğullarına karşı tahtını savunmuş ve ülkedeki iç savaşın ikinci evresinde yüksek soylularla kilisenin çıkarlarını temsil etmiştir.

IV. Harald’ın tek meşru oğluydu. Daha çocukken babası ölünce üvey kardeşi II. Sigurd’la tahtı paylaştı. İki kardeş taht üzerinde hak iddia eden Sigurd Silembi’yi ve eski kral IV. Magnus’u (Kör) yendiler. Inge ile II. Sigurd’a daha sonra Harald’ın oğlu olduğunu ileri süren ve krallığın üçte birini alan Oystein da katıldı. Inge, yüksek soylular ve kilise ile sağlam ilişkiler kurarak tahtın en güçlü ortağı durumuna geldi.

1150’de Bergen’de önde gelen din adamlarıyla sivil liderlerin katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantı sonradan IV. Hadria-nus adıyla papa olan İngiliz kardinal Nicholas Breakspear’in 1152’de Nidaros’ta (Trondheim) bir başpiskoposluk kurmasında etkili oldu. Daha önce Danimarka’daki Lund başpiskoposluğuna bağlı olan Norveç’teki beş ve Norveç’in sömürgelerin-deki altı diyakozluk bu piskoposluğa bağlandı.

1155’te II. Sigurd ve Oystein Inge’yi tahttan indirmek için harekete geçtilerse de başarılı olamadılar. İki yıl içinde ikisi de Inge’nin yandaşlarınca öldürüldü. Inge 1157-61 arasında III Sigurd’un taht üzerinde hak iddia eden gayri meşru oğlu Hâkon’a (sonradan Norveç kralı II. Hâkon) karşı savaşmak zorunda kaldı. Bu dönem, ülkedeki iç savaşın ikinci evresi olarak kabul edilir. İç savaşın ikinci evresi taht üzerinde hak iddia edenlerin çatışmasından başka bir şey olmayan birinci evreden farklı olarak, temelde Inge’nin temsil ettiği yüksek soylularla Hâkon’u destekleyen toprak sahipleri arasında bir sınıf savaşıydı. Inge’nin Hâkon’un birliklerine yenik düşerek öldürülmesiyle ülkedeki iç savaş sona erdi.

Advertisement

Leave A Reply