Nouakchott (Nuakşot) Nerededir?

0
Advertisement

Nouakchott (Nuakşot) Nerededir? Nouakchott’un coğrafi konumu, özellikleri ve kültürü, Moritanya’da bulunan Nouakchott hakkında kısa bilgi.

Nouakchott (Nuakşot) Nerededir?

Nouakchott Moritanya’nın başkentidir. Atlas Okyanusu kıyısından 6.5 km içeride, Senegal Irmağı halicinin 315 km kuzeyinde yer alır. Ülkenin güneybatı bölümünde, güneybatıdan kuzeydoğuya uzanan başlıca karayolu üzerindedir. Ekonomi, tarım etkinliklerine (sakız, akdarı, buğday, pirinç, sorgum, fasulye, hayvan yetiştiriciliği) dayanmakla birlikte, besin, mobilya, konfeksiyon vb. hafif endüstri dalları vardır.

Nouakchott

Gelişimi

Nouakchott, gelişmekte olan Moritanya ulusunun başkenti olarak seçildiği 1958 yılına kadar önemsiz, orta büyüklükte bir köydü. 15.000 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş, ancak 1970’lerden bu yana kuraklık ve artan çölleşme, Nouakchott’a yerleşen çok sayıda Moritanyalıyı yerinden etmiştir. Bu, kentin 2013 yılı itibariyle yaklaşık bir milyonun altında bir resmi nüfusa sahip olmasıyla birlikte, büyük kentsel büyümeye ve aşırı kalabalıklaşma oluştu. Yeniden yerleştirilen nüfus, kötü koşullar altında gecekondu bölgelerinde yaşıyordu, ancak bu sakinlerin bir kısmının yaşam koşulları o zamandan beri iyileştirildi.

Şehir, Moritanya ekonomisinin merkezidir ve bir deniz limanına ve ülkenin iki uluslararası havaalanından biri olan Nouakchott-Oumtounsy Uluslararası Havaalanı’na ev sahipliği yapar. Nouakchott Üniversitesi ve daha birçok özelleşmiş yüksek öğrenim kurumu bu şehirde bulunur.

HARİTASI:

Advertisement

İlgi Çekici Yerler

Nouakchott’taki ilgi çekici yerler arasında Moritanya Ulusal Müzesi, Ulusal Kütüphane ve Ulusal Arşivler bulunmaktadır. Şehir, Nouakchott Silver Market ve plajlar dahil olmak üzere çeşitli pazarlara ev sahipliği yapıyor. Bir plaj balığın taze alınabileceği balıkçı teknelerine ayrılmıştır. Nouakchott, yerli Sahra meteorlarının ana satış yeridir.


Leave A Reply