Oahu Adası Nerededir?

0

Oahu Adası nerededir? Oahu Adası’nın coğrafi konumu, özellikleri, turistik önemi, Hawaii’de bulunan Oahu Adası hakkında kısa bilgi.

Oahu Adası Nerededir?

Oahu Adası, Büyük Okyanus’ta, ABD’nin 50. eyaleti, Hawaii Takımadalarının ikinci büyük adasıdır. Yüzölçümü 1.575 km2, uzunluğu 64 km, genişliği 45 km. Başkent Honolulu, ada üzerinde yer aldığından takımadaların gerek nüfus, gerekse ekonomik açıdan en büyük, en önemli adasıdır.

Oahu

Jeolojik yapıyı oluşturan sönmüş iki büyük volkan dışında, güneydoğu-kuzeybatı doğrultusunda birbirine koşut iki dağ sırası uzanır (Koolan Dağları, en yüksek noktası, Konahuauni, 947 m; Waianae Dağları, en yüksek noktası Kaala, 1.232 m). Subtropikal iklimin egemen olduğu ada, dev eğrelti ormanları, zengin tropikal bitkilerle örtülüdür. Yıllık ortalama sıcaklık 23-24°C, yağış tutarı 9.00 mm’dir. Genelde düzensiz olan kıyılarda bazı küçük limanların yanı sıra batı kıyısında korunaklı iki liman vardır. (Honolulu ve ünlü ABD deniz üssü Pearl Harbour). Şeker, ananas üretimi, sığır, keçi, kümes hayvancılığı, başlıca tarımsal etkinliklerdir. Ancak, adanın en büyük geçim kaynağı turizmdir. Kıyılardaki doğal plajlar (özellikle Honolulu’nun güneybatısındaki Waikiki kıyıları), dinlence tesisleriyle yılda 1 milyon turist çeker.

Oahu

Turistik Açıdan Oahu

Oahu, Hawaii zincirindeki diğer adalar arasında üçüncü büyük ada olabilir, ancak nüfusta ilk sırada yer almaktadır. Oahu’nun 600 kilometrekarelik dağlarını ve plajlarını yaklaşık 900.000 kişi yaşar – bu, nüfusunun dörtte üçüdür. Neredeyse yarısı hareketli Honolulu şehrinde ve yakındaki Waikiki tatil beldesinde yaşamaktadır. Oahu ayrıca her yıl yaklaşık 4.5 ila 4.7 milyon ziyaretçiyle tüm Hawaii adalarının en çok ziyaret edilenidir. Bu, her yıl gelen tüm ziyaretçilerin yaklaşık yarısıdır.

Oahu, esas olarak Honolulu eyaletinin başkenti, Pearl Harbor ve dünyaca ünlü Waikiki Plajı ile tanımlanmaktadır. Bu bölgeler günlük binlerce turisti ağırlar.

Oahu’nun havası harika, konaklama imkanları çeşitlilik gösterir, alışveriş seçenekleri hemen hemen her bütçeye uygundur ve Oahu’nun plajları nefes kesicidir. Adanın dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çektiğini söylemek doğru olur. Oahu’da kalıyorsanız, Waikiki veya Honolulu’da da bir oda rezerve edebilirsiniz. Neredeyse adanın tüm tatil beldeleri bu küçük alanda yer almaktadır.

Honolulu, eyaletin başkenti ve ana finans merkezidir. Aynı zamanda Hawaii Üniversitesi’nin ana kampüsüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Oahu, Honolulu veya Waikiki’den çok daha fazlasıdır – tüm ana adaların en güzeli olabilir.

HARİTASI:


Leave A Reply