Orchomenus Nerededir?

0
Advertisement

Eski bir Boiotia kenti olan Orchomenus nerededir, özellikleri nelerdir? Orchomenus tarihi özellikleri, tarihçesi ve Orchomenus hakkında bilgi.

Orchomenus

Orchomenus; Erkhomenos olarak da yazılır, Kopias Ovasının kuzeyindeki bir burunda yer alan eski Boiotia kentidir.

Mykenai bölgesindeki müstahkem kentlerin en kuzeyde olanıydı. Minyai (Minyas) hanedanının merkezi olan kent, Boiotia’nın büyük bölümünü denetimi altında tutuyordu. Arkaik dönemde Kalaureia Birliği’nin üyesiydi. Ama daha sonra Boiotia’da siyasal üstünlük Thebai’nin eline geçti. Orkhomenos metal para bastıran ilk Boiotia kentlerindendi (İÖ y. 550) ve zenginliğiyle destanlara konu olmuştu. Kharitlere tapınma yaygındı.

İÖ 447-446’da Boiotia’yı Atina’nın denetiminden kurtaran sürgünlerin merkezi olan kent, İÖ 4. yüzyılda Thebai’ye düşman bir siyaset izlemeye başladı. İÖ 4. yüzyılda Thebaililer tarafından birçok kez yağmalandıktan sonra gerilemeye başladı ve sonunda Kopias Gölünün suları altında kaldı.

H. Schliemann’ın 19. yüzyılın sonlarında, A. Furtwangler ve H. Bulle’nin ise 20. yüzyılın başlarında yaptıkları kazılar sonucu Orkhomenos’un Neolitik Çağda ve Tunç Çağında önemli bir merkez olduğu anlaşıldı. Kazılar sırasında Geç Tunç Çağına ait bir tholos bulundu.

Advertisement

Leave A Reply