“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emri hangi savaşta söylenmiştir?

0
Advertisement

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emri hangi savaşta ne zaman ve hangi şartlar altında söylenmiştir?

Mustafa Kemal Atatürk

Kaynak: pixabay.com

Atatürk “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” emrini Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda 1 Eylül 1922’de vermiştir.

Büyük taarruzun hazırlıkları 1922 yılı ağustos içinde iyice hızlanmıştı. Atatürk komutanlarla gizli görüşmeler yapıyordu. Zaten daha haziran ayında taarruz kararı verilmiş bulunuyordu. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa 6 ağustos 1922’de gizli olarak taarruza hazırlık emrini vermişti. Atatürk, taarruzun tam bir baskın şeklinde olması için gereken bütün dikkati gösteriyordu.

26 ağustos 1922 cumartesi sabahı saat 5.30 da taarruz başladı. Tarihimize Başkomutanlık Meydan Savaşı diye geçen bu şiddetli savaş 30 ağustos 1922’de son buldu.

Artık düşman yenilmiş, zafer kazanılmıştı. Büyük komutan düşmanın arkasını bırakmamak kararındaydı. Bu maksatla 1 eylül 1922’de: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdi. Bozulan düşman şahlanan ordularımızın önünde kaçıyor, Anadolu, adım adım düşmandan temizleniyordu.

Savaşın Gidişatı

Türk taarruzu 26 Ağustos 1922 sabahı Afyonkarahisar yakınlarındaki yamacın güney kanadına doğru başladı. Komşu bir tepe olan Kocatepe’den Mustafa Kemal, Fevzi Paşa, İsmet İnönü ve Nureddin Paşa tarafından izlenen Türk kuvvetleri, gözetleme direklerini yıkarak Yunan bataryalarını susturdu. Türk piyadeleri daha sonra şiddetli bir karşı koyuş karşısında ilerledi ve sahada önemli kazanımlar elde etti. Zafer, ertesi gün 4. Türk Kolordusu’nun 1.500 metre yükseklikteki Erkmentepe zirvelerini, Fahrettin Paşa’nın süvarilerine komuta etmesi ile geldi. Yunan 1. Tümenine komuta eden General Frangou, Kolordusu ile temas kurarak Dumlupınar’dan batıya doğru çekildi. Yunan komutanları Tricoupis ve Dighenis Dumlupınar’a çekilirken, birlikleri dağılarak İzmir’e kaçtı. Türkler 30 Ağustos’ta Dumlupınar kuşatmasını kapattılar ; Fevzi Paşa ve Mustafa Kemal Paşa şehri kuşatan iki kola komuta ediyordu. Murat Dağı’nın yamaçlarından kuzeye, Banaz vadisine doğru kaçmaya çalışan Tricoupis ve Dighenis, 2-3 Eylül gecesi kuşatıldı.

Advertisement

Türkler, ateşe verilen İzmir’e kadar Yunanlıları 400 kilometre takip etti. Son Yunan birlikleri 16 Eylül’de Anadolu’yu terk etti. Mudanya Mütarekesi o yılın 11 Ekim’inde Türkiye, İtalya, Fransa ve İngiltere tarafından imzalandı ve Yunanistan 14 Ekim’de şartlarını kabul etmek zorunda kaldı.

Bu zaferi kutlamak için Türkiye’de 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanır. Milyonlarca Türk vatandaşı, vatanları için canını ortaya koyanların anısına bu günde Türk bayrağını dalgalandırıyor ve tüm şehitlerimizi onurlandırıyoruz.


Leave A Reply