Osmanlı Padişahları Nasıl Giyinirlerdi? Giydikleri Kıyafetlere Örnekler

0
Advertisement

Osmanlı padişahlarının giyim tarzı nasıldı, ne giyerler, nasıl giyinirlerdi? Osmanlı padişahlarının elbiseleri, kaftanları hakkında bilgi.

OSMANLI PADİŞAHLARININ ELBİSELERİ

Türk tarihinde önemli bir yer kaplayan Osmanlı Padişahları, kendilerine öz kıyafetleriyle ele dikkati çekerlerdi. Bilhassa Osmanlı Devletinin parlak zamanlarında yaşayan padişahların elbiselerinin ihtişamı dillere destan olmuştu.

Fatih Sultan Mehmet Kaftanı

Fatih Sultan Mehmet Kaftanı

FATİH SULTAN MEHMET:

Fatih Sultan Mehmet, sade fakat zevkle giyinen Osmanlı hükümdarlarındandı. Elbiseleri Bursa, Manisa, Ankara ve Diyarbakır kumaşlarından yapılırdı. Zamanımıza kadar gelmiş çiçekli kaftanları arasında ağır altın kemhadan yapılmış olanı güzelliğiyle bilhassa dikkati çekmektedir.

Fatih öldüğü zaman, üstünden kesilerek çıkarılan kaftanı çividi mavi Bursa ipeklisinden yapılmıştı. İç yarısına kadar ince bir pamuk tabakası yerleştirilmişti, Kendi kumaşından yapılmış on iki düğmesi vardır. Boyu 1, eteğin genişliği 3,20 m. dir. Hiçbir tarafı bozulmamış olan kesik kaftanın önünde sakalın değmesinden ileri geldiği hissini veren hafif bir soluk iz fark edilir.

İKİNCİ BAYEZİT:

İkinci Bayezit’iıı günümüze kalan elbiselerinde gerek kumaşın gerek süslerin çok gelişmiş olduğu görülür. II. Bayezit sarığını babası gibi ulema biçiminde sarar, divanın dışında basit elbiseler giyerdi. Padişahın Topkapı Müzesi’nde üç kaftanı bulunmaktadır. Bunlardan kış kaftanı zeytin rengi kumaştandır, üzerine de altın telle işlemeler yapılmıştır. Ayrıca, kırmızı, pembe, açık yeşil, mavi çiçekler, yapraklar işlenmiştir. İçi ipekle kaplıdır. Kürklü kaftanının ise önü açık, kısa kolludur İçi tamamen kıymetli kürklerle kaplıdır. Her yanı sarı sırma ile işlenmiştir. Dışa giyilen kaftan ise açık krem rengindedir. Üzerine büyük yaprak ve çiçekler işlenmiştir. Önü çaprazdır, kısa kolludur. Bunun da içi sarı atlasla kaplıdır. Müzede ayrıca II. Bayezit’in bir de sarı atlastan uzun kollu, önünde büyük beyaz düğmeler dikili entarisi vardır.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Kaftanı

Kanuni Sultan Süleyman’ın Kaftanı

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN:

Kanuni, ince uzun boylu, yakışıklı bir hükümdardı. Yaşlılığında bile çizgileri bozulmamış, vücudu zarafetini kaybetmemişti. Daha şehzadeliğinden beri güzel, şık giyinmesini severdi. Bir gün çok süslü bir elbiseyle babası Yavuz Sultan Selim‘in huzuruna çıkınca babası sinirlenmiş: «Süleyman, anan ne giysin?» diye sert bir ifadeyle sormuştu

Advertisement

Bugün Kanuni Sultan Süleyman’a ait seksen yedi parça elbise müzelerimizde muhafaza edilmektedir. Kanuni’nin elbiseleri en güzel renkli, çiçekli kumaşlardandır. Açık renk atlaslardan entariler, kaftanlar giymiştir. Sultan Süleyman’ın eşyaları arasında iki çift de eldivene rastlanmıştır. Krem rengi ipekli kumaş üzerine lâle ve karanfiller işlenmiş kaftanı pek meşhurdur. Entari kısa kolludur, önü beyaz düğmelidir.


Leave A Reply