Osteoartrit Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Osteoartrit nedir, nasıl meydana gelir? Osteoartrit nasıl bir hastalıktır, belirtileri nelerdir, tedavisi hakkında bilgi.

osteoartrit

Osteoartrit

Osteoartrit; osteoartroz olarak da bilinir, yaşlanma sürecinin sonucunda ortaya çıktığı sanılan ve eklemlerde yapı ve işlev bozukluğuna yol açan hastalıktır. Vücut ağırlığı, vücudun duruşu, ortopedik bozukluklar ve bir eklemin sürekli örselenmesine yol açan yaralanmaların da hastalığın oluşmasında rol oynayabileceği saptanmıştır. Erken evrelerde eklem kıkırdağında yumuşama ve sınırlarında düzensizlik görülür; zamanla kıkırdağın yıkıma uğraması altındaki kemiğin korumasız kalmasına neden olur. Kemik sertleşir, zedelenen eklem dokusunda yeniden yapılanma başlar.

Zedelenme düzeyiyle orantılı olmayan eklem ağrısı vardır. Eklemlerdeki katılaşma hareketle ortadan kalkar. Bu belirtiler kadınlarda menopozdan sonra oldukça sık görülürse de hastalık bütün yaş gruplarında ve her iki cinste de ortaya çıkabilir. Fizik tedavi, ağrı kesiciler ve ağrılı eklemin içine kortizon şırınga edilmesi belirtilerin hafifletilmesini sağlar.

Osteoartritte ilk örselenen dokunun eklem değil çevresindeki kemik dokusu olduğuna ilişkin kanıtlar elde edilmiştir. Bu kemik normal olarak eklem için darbelerin etkisini hafifleten bir tampon işlevi görürse de, sık sık yinelenen darbelerle mikroskopla görülebilecek kadar küçük, çok sayıda kırık oluşur; kemik dayanıklılığını ve yenilenme yeteneğini yitirir.

Advertisement

Leave A Reply