Ottavio Piccolomini Kimdir?

0

Ottavio Piccolomini kimdir? Soylu bir aileden gelmiş İtalyan bir general olan Ottavio Piccolomini hayatı ve dönemi hakkında kısaca bilgiler.

Ottavio Piccolomini Kimdir?

Ottavio PiccolominiOttavio Piccolomini-Pieri, Amailfi dükü. İmparatorluk prensi (d. 11 Kasım 1599, Floransa – ö. 11 Ağustos 1656, Viyana), Otuz Yıl Savaşları (1618-48) sırasında Habsburg hanedanının hizmetinde çalışan ve imparatorluk orduları başkomutanı Albrecht von Wallenstein’ın en güvendiği yardımcılarından biri olan İtalyan general ve diplomat.

Toscanalı soylu bir aileden geliyordu. 1616’da Habsburgların hizmetine girdi. 1627’de imparatorluk orduları başkomutanı Albrecht von Wallenstein’ın hizmetine girdi. Avusturya ile Fransa’yı karşı karşıya getiren Mantova Veraset Savaşı başlayınca, askeri ve diplomatik görevlerle İtalya’ya gönderildi (1629). Almanya’ya döndükten sonra Wallenstein’ın yeniden başkomutanlığa getirilmesini sağlayan Lützen Çarpışması’nın (16 Kasım 1632) kazanılmasında önemli rol oynamasına karşın, Wallenstein’ın önemli komutanlık görevlerine başkalarını getirmesi üzerine büyük bir düş kırıklığına uğradı.

Avusturyalı general Matthias von Gallas ile birlikte Wallenstein’ın İmparator II. Ferdinand tarafından görevden alınıp öldürülmesiyle (25 Şubat 1634) sonuçlanan komploda önemli rol oynadı. Piccolomini, Bavyera’ nın kurtarılmasını sağlayan Nördlingen Çarpışması’ndan (6 Eylül 1634) sonra İspanyol ordusunda görev aldı ve Felemenk’te Fransızlara karşı çarpıştı (1635-39). Mayıs 1648’de İmparator III. Ferdinand tarafından başkomutanlığa getirildi ve Otuz Yıl Savaşları’nın son seferine komuta etti. Ertesi yıl, Vestfalya Barışı’nın (1648) çözüme ulaştırmadığı konuların görüşüldüğü Nürnberg Kongresi’nde imparatorluk heyetine başkanlık etti. 1650’de imparatorluk prensi (Reichsfürst) oldu.


Leave A Reply