Ötücükuşlar, Dalgıç Kuşları, Anhima Kuşları Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ötücükuşlar takımı, Dalgıç Kuşları ve Anhima Kuşlarının özellikleri nelerdir?  Bu kuş türleri hakkında ansiklopedik bilgiler.

Ötücü Kuşlar

Ötücükuşlar

Ötücükuşlar, (Lat. Passeriformes). Omurgalı hayvanlardan, Kuşlar sınıfının Karinalılar bölümünün en geniş takımı. Genellikle küçük boylu olan bu kuşlar, ötme yeteneğine sahip olduklarından bu adı taşırlar.

Birçoğu güzel sesli olduğu gibi güzel ses çıkaramayanlar da vardır. Tüyleri çok çeşitli renktedir. Tünemeye elverişli olan bu kuşların üçü önde, biri arkada olmak üzere dört parmaklan vardır. Parmaklar arasında zar yoktur Yeryüzünün her yanında rastlanan Ötücükuşlar çok değişik ortamlarda yaşar. Ötme, yuva yapma, değişik ortamlara uyum sağlama gibi özelliklerde ötücükuşlar yüksek yapıya sahiptirler. Yavruları yumurtadan gözleri kapalı doğarlar. 45 familya ve 4000 kadar türüyle kuşlar sınıfının en geniş grubu oluştururlar. Türkiye’de 22 familyaya ait türler yaşamaktadır. Tarlakuşu, serçe, kırlangıç, bülbül, karga, sığırcık, cennet kuşu, su karatavuğu, sinekkapan, çit kuşu birer ötücüdür.

Dalgıç Kuşları

Buz Dalgıcı

Buz Dalgıcı

DALGIÇKUŞLARI, (Lat. Pygopodes). Kuşların, Karinalar bölümünden bir kuş takımı. Gagaları parçasız bir kılıfla örtülüdür. Kanatları ve kuyrukları kısa, bacakları geridendir. Ayakları tam ya da ayrık perdelidir.

Çok iyi dalar ve yüzerler. Plankton, solucan ve küçük balıklarla beslenirler. Bazıları su üstünde yüzen yuvalar yaparlar. Dalgıçkuşugiller ve yumurtapiçigillerden oluşan iki familyası vardır.

Advertisement

Dalgıçkuşugiller, (Lat. Colymbidae). Dalgıçkuşları takımından bir familya. Irmak ve göl kenarlarında yaşarlar. Kuyrukları kısa, ayakları tam perdelidir. Solucan, küçük balıklar ve planktonlarla beslenirler. Yuvalarını sabit bir yerde yaparlar. Yumurtalarının üzeri lekeli kahverengidir. Buzdalgıcı, pasrengi gerdanlıdalgıç ve kara gerdanlıdalgıç en bilinen türleridir.

Anhima Kuşları Hakkında Bilgi

Anhima, Anseriformes takımının Anhimidae familyasından, Güney Amerika’da yaşayan üç tür su kuşunun ortak adı. Çok uzaklardan duyulabilen, çığlığa benzer ötüşleriyle tanınan anhimalar, 75 cm yüksekliğinde iri kuşlardır; bataklıklarda yaşar, yuvalarını sazdan yapar ve su bitkileriyle beslenirler. Çok yükseklerde saatlerce süzülerek uçabilen bu kuşlar, koyu renk tüyleri, boyunlarındaki halkaları, tombul gövdeleri ve tavuğunkini andıran gagalarıyla uzun bacaklı bir sülüne benzerlerse de, gerçekte kazlarla akrabadırlar. Anatomileri çok değişik özellikler gösterir.

Anhimalar
Yaşayan kuşlar arasında, kaburgalarında arkaya doğru eğik çıkıntılar (çengelli uzantılar) bulunmayan iki kuş grubundan biri anhimalardır. İskeletleri, bilinen türler arasında en hafifidir; en dıştaki parmak kemiklerinin bile içi boştur, ayrıca derilerinin üstünde küçük hava kesecikleri bulunur. Tüyleri, arada hiç çıplak deri bırakmayacak biçimde, çok sık tüylü bir post gibi bütün vücudu (bacaklar dışında) kaplar; bu özellik, anhimalardan başka yalnızca penguenlerde ve uçamayan öbür iri kuşlarda görülür. Anhimaların bir başka özelliği de, her iki kanadın dirseğe yakın bölümünde, öne doğru çıkıntı yapan irice bir kemikten oluşmuş bir çift mahmuz bulunmasıdır.

Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşayan boynuzlu anhimanın (Anhima cornuta) alnında, öne doğru kıvrık, boynuzum-su, ince bir uzantı vardır. Güney Amerika’ nın içlerinde, doğuya yakın yerlerde yaşayan tepeli anhima (Chauna torquata) ile Kolombiya ve Venezuela’da yaşayan kara boyunlu anhimanın (C. chavaria) başının arkasında, tüylerden bir tepelik bulunur.


Leave A Reply